Inscenácia s pesničkami o bájnej Tróji zožala úspech
20. jún 2019
V Nitre sa dá pozrieť si známy príbeh o najkrajšej žene sveta, povestnom trójskom koňovi a jednej veľkej láske, ktorá rozpútala vojnu mýtických hrdinov

V Nitre sa dá pozrieť si známy príbeh o najkrajšej žene sveta, povestnom trójskom koňovi a jednej veľkej láske, ktorá rozpútala vojnu mýtických hrdinov.

 

Boli sme pritom ako slávny Heinrich Schlieman objavil Tróju a z prachu dávnych dôb odkryl svet, ktorý sme doteraz poznali iba z kníh. Inscenáciu s pesničkami, v ktorej účinkuje celý herecký súbor divadla, uviedlo Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre.

Autorkou hry je Slavka Civáňová, réžie sa zhostil Peter Oravec. Tento režisér už svoje kvality na tejto scéne preukázal pri réžii Čarodejníka z krajiny Oz. A nesklamal ani tento raz.

Inscenácia predstavila celý príbeh o láske trójskeho princa Parisa a krásnej Heleny. Rozprávačom príbehu je objaviteľa Tróje Heinrich Schliemann v podaní Ruda Kratochvíla. Jeho manželku stvárnila Michaela Liptáková ako hosť.  

Autorka scenára Slavka Civáňová priznala, že najťažšie bolo prispôsobiť tento príbeh vnímaniu detského diváka. Tvorcovia sa museli vyrovnať aj s drsnosťou príbehu, zobrazujúceho nemilosrdné dobývanie Tróje.

Plusom veľkého výpravného hudobného eposu sú chytľavé piesne. Je ich celkom dvadsať a zložil ich Peter Vlčko, spolu s ďalšími viac ako 70 hudobnými motívmi. Vynikajúcu hudbu a úžasné výkony hercov dopĺňa veľká výprava scénografa Pavla Andraška. Scéna obsahuje fragmenty akoby práve objavených antických vykopávok v podobe časti stĺpov, tympanónu a sôch, ktoré predstavujú jednotlivé postavy z príbehu. Práve tie ožívajú, aby mohli vyrozprávať príbeh. Autorkou kostýmov a gigantických masiek gréckych bohov na bájnom Olympe  je výtvarníčka Tereza A. Hudáková.

Riaditeľ divadla Martin Kusenda vystúpil po premiére na scénu, aby sa poďakoval tvorcom aj hercom za vynikajúce výkony. Využil slávnostnú chvíľu premiéry, aby hercovi SDKS Ivanovi Gontkovi odovzdal ocenenie Lunica, ktoré z dôvodu jeho neprítomnosti prevzal v uplynulých dňoch na nitrianskej župe.

Ľudmila Synaková

FOTO: Ľudmila Synaková

K foto:

Herci a autori eposu sa tešili dlhému potlesku v stoji, prerušovanému hlasitými pokrikmi nadšených divákov.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022