Hlavný celebrant vyzdvihol cyrilo-metodské dedičstvo
8. júl 2019
Program mestských slávností Nitra, milá Nitra otvorila v piatok 5. júla celonárodná cyrilo-metodská púť, na ktorej sa už tradične zišli pútnici z celého Slovenska

Program mestských slávností Nitra, milá Nitra otvorila v piatok 5. júla celonárodná cyrilo-metodská púť, na ktorej sa už tradične zišli pútnici z celého Slovenska.

 

Tohtoročnú omšu venovali spomienke na 1150. výročie od smrti sv. Konštantína-Cyrila, a 150. výročie od smrti banskobystrického biskupa Štefana Moyzesa,  ktorý zomrel 5. júla roku 1869. Okrem iného sa zaslúžil aj o to, že sviatok sv. Cyrila a Metoda slávime 5. júla.

Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol Mons. František Rábek, ordinár Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR. Pripomenul, že tohto roku si pripomíname 1150. výročie smrti sv. Cyrila a zároveň výročie vymenovanie sv. Metoda za arcibiskupa pre Panóniu a Veľkú Moravu a kňazského svätenia sv. Gorazda.

„Cyrilo-metodské dedičstvo je chrbtovou kosťou nášho národa, našej vlasti, pomocou ktorej dokážeme čeliť všetkému, čím sa v živote stretneme. Obsah tohto cyrilo-metodského dedičstva sa stalo a je akýmsi srdcom, ktoré rozohrieva náš rozum aj našu vôľu,“ zdôraznil Mons. Rábek.

Na záver omše odovzdal nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák hlavnému celebrantovi sv. omše Mons. Františkovi Rábekovi pri príležitosti jeho životného jubilea pamätnú medailu k 1150. výročiu smrti sv. Konštantína Cyrila a výtlačok z limitovanej edície Proglasu v slovenčine, staroslovienčine a angličtine.

Veriaci, ktorí do Nitry prišli na cyrilo-metodskú púť sa mohli v popoludňajších hodinách vybrať na Nitriansky hrad, kde program celonárodnej púte pokračoval Hradným dňom otvorených dverí, záhrad a dvorov. Návštevníci si mohli pozrieť priestory Biskupského paláca, vstúpiť do Katedrály – Baziliky sv. Emeráma, či navštíviť expozície Diecézneho múzea. Počas celého dňa sa v areáli hradu konal bohatý sprievodný kultúrny program. Vďaka tomu ožil celý areál Nitrianskeho hradu. Záujem návštevníkov vzbudila aj výstava obrazov a ikon na tému sv. Cyrila a Metoda a ich učeníkov výtvarníčky Beáty Krasňanskej v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma  pod názvom Slávni otcovia.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022