Festival [fjúžn] na cestách mieri do Nitry
3. november 2021
V spolupráci s Nitra 2026 prinesie Divadlo utláčaných

V spolupráci s Nitra 2026 prinesie Divadlo utláčaných.

 

Putovný multižánrový festival [fjúžn] na cestách zavíta už túto sobotu do Nitry. Ponúkne zaujímavý a pestrý program, vďaka ktorému budú môcť obyvatelia spoznať o trochu lepšie svet, ktorý máme doma. Už 6. novembra tak budú môcť vidieť mesto očami Mirny, zažiť jedinečný formát Divadla Fórum, či vypočuť si koncert kapely JazzLab trio.

Program v Nitre začne obľúbeným formátom [fjúžn] walk, počas ktorého nazrieme na mesto očami cudzinca, ktorý tu však dnes má svoj domov. Tentokrát to bude Mirna – študentka, ktorá má 6 mien a rozpráva 5 jazykmi. Pochádza z Iraku a od roku 2016 žije so svojou rodinou v Nitre. Okrem svojej rodiny tu má Mirna aj kamarátov, s ktorými hrá volejbal alebo sa po meste vozia na kolobežkách – aj vďaka tomu má Nitru už poriadne preskúmanú. Návštevníkom tak ukáže svoje obľúbené zákutia, miesta, ktoré podľa nej stoja za zmienku, alebo tie, ktoré vníma možno trochu inak – bude to úplne nová perspektíva! Prechádzka začne o 15:00 pri fontáne na Svätoplukovom námestí.

Pokračovať budeme o 18:00 v kultúrnom priestore bod K.7 jedinečným divadelným predstavením s názvom Na Slovensku po slovensky. Pätnásť ľudí z Afganistanu, Sýrie, Somálska, Iraku, USA, Maroka, Egypta a Slovenska v jednom predstavení. Ich kolektívne dielo vzniklo metódou divadla fórum, počas ktorého sa diváci a „herci“ stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie v spoločnosti. Divadlo Fórum je najčastejšou formou Divadla utláčaných, estetického hnutia, ktorého cieľom je posilňovanie diskriminovaných skupín a aktívny dialóg o rôznych formách útlaku v spoločnosti. Predstavenie bude v anglickom a slovenskom jazyku.

Na záver večera si návštevníci budú môcť o 20:00 vypočuť koncert JazzLab trio. Tento projekt má za cieľ dať dokopy hudobníkov a publikum prostredníctvom pravidelných stretnutí v kluboch. Každé stretnutie je tematicky koncipované s cieľom preskúmať rôzne jazzové štýly, obdobia, pôvod, celosvetovo uznávaných skladateľov. Trio počas večera predstaví aranžmány a vlastné kompozície vytvorené pre tento projekt. Prevedie poslucháča cestou rôznych období jazzovej hudby a predstaví skladateľov, príbehy a anekdoty tejto hudby.

Súbory na stiahnutie:

 

Zdroj: Soňa Trubačová, PR [fjúžn] festival


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022