Famózny Nitran Matej Tóth zlatý v Riu
22. august 2016
Keď na svetovom šampionáte v atletike v Pekingu 2015 získal Nitran Matej Tóth zlato, najväčšie očakávania od neho boli i pred tohtoročnou olympiádou.

Keď na svetovom šampionáte v atletike v Pekingu 2015 získal Nitran Matej Tóth zlato, najväčšie očakávania od neho boli i pred tohtoročnou olympiádou. „Viem, že odteraz bude verejnosť očakávať už len samé úspechy, vrátane najbližších olympijských hier. Môžem len zopakovať, čo som vravel aj pred Pekingom, že moje očakávania nebudú nižšie ako tie fanúšikovské. Olympijské hry sú ešte ďaleko, ale aj blízko. Do Brazílie sa však pôjdem pobiť o medailu,“ povedal k svojim cieľom pred olympijskými hrami vyštudovaný novinár a výborný atlét.

Atletický matador očakávania do bodky naplnil a získal pre Slovensko jedinú – a zároveň aj prvú – olympijskú medailu z atletických disciplín v ére slovenskej samostatnosti. O to cennejšie je, že medaila má ten najjagavejší, zlatý lesk.

Matej Tóth v samotných pretekoch počas celých pretekov šiel svoje tempo a neznervóznili ho ani úniky a nástupy ďalších favoritov na titul Yohanna Diniza, Jareda Tallenta, či Evana Dunfeeho, ktorý tiež prekvapivo držal krok s favoritmi.

Tak ako sa však predpokladalo, chlieb sa v náročných klimatických podmienkach začal na trati lámať až v posledných kilometroch. Nitriansky chodec päť kilometrov pred cieľom strácal na lídra pretekov Jareda Tallenta 22 sekúnd, ale neskutočným sólom začal postupne sťahovať náskok austrálskeho lídra. Napokon sa mu to podarilo a v poslednom, z 25 kilometrových okruhov ho predstihol a zvíťazil s náskokom 18 sekúnd.

Po preťatí cieľovej pásky nitriansky olympijský víťaz Matej Tóth konštatoval: „V posledných metroch som myslel na najbližších, ktorí si toto zlato zaslúžia rovnako ako ja. Ja som to len odšliapal, ale oni ma podporujú celý život. Myslel som aj na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Bolo to úžasné. V závere som si to už vychutnal a som rád, že som mal takú možnosť a nebol to úplne zdrvujúci finiš. Mal som toho už dosť, ale bolo to krásne a posledných sto metrov som si užil.“

Matej Tóth začínal s chôdzou v Nitre u Petra Mečiara, potom ho viac ako desať rokov pripravoval v Dukle Banská Bystrica Juraj Benčík, teraz na jeho tréningy dohliada Matej Spišiak. Každoročne tiež podporuje atletiku i samotný chodecký šport na nitrianskej pešej zóne. Skromný športovec si olympijský titul nepochybne zaslúži a veľká vďaka mu patrí aj za nezabudnuteľné a emotívne zážitky, ktoré nám pred televíznymi obrazovkami svojím famóznym výkon pripravil. Maťo, ďakujeme!  

FOTO: Na snímke dvaja úspešní Nitrania – zľava olympijský víťaz Matej Tóth spoločne s trénerom Matejom Spišiakom.

FOTO: Matej Tóth na snímke s primátorom Nitry Jozefom Dvončom a predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja Milanom Belicom na Chodeckej Nitre 2015.

(j)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022