Extrémne dažde a zima skomplikovali snahu jazdiť do práce na bicykli
4. jún 2019
Dnes je úplne bežné sadnúť si ráno do svojho auta a takto komfortne sa odviezť do práce

Dnes je úplne bežné sadnúť si ráno do svojho auta a takto komfortne sa odviezť do práce.

V priebehu mája sa v Nitre predsa len našlo 235 ľudí, ktorí každé ráno a každé odpoludnie šliapali do pedálov. Okrem boja s vlastnou pohodlnosťou sa museli popasovať aj s extrémnym počasím. To podľa klimatológov pripomínalo viac marec ako máj.

Nitriansku kampaň odštartovali cykloraňajky. Podávali sa 2. mája na troch miestach. Ich prípravu si vzali pod patronát nitrianska radnica. Pomohli jej pritom záujmové skupiny Rozbicyklujme Nitru a Critical Mass.

Týmto podujatím mesto vyjadrilo podporu všetkým, ktorí sa rozhodli ísť do práce  na bicykli, autobusom či pešo. Ľudia bicyklujúci do práce sa mohli zastaviť a občerstviť v stánku na  križovatke Štúrovej ulice a Štefánikovej triedy (pri malom Tescu), pri cyklodepe na Slančíkovej ulici v lokalite Chrenovského mosta a pri Univerzitnom moste.

„Hlavným cieľom kampane Do práce na bicykli, ktorá prebiehala od 2. do 31. mája, bolo podporiť rozvoj nemotorovej a predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách. A zároveň vyzvať obce a mestá, aby vytvárali podmienky pre ekologické druhy dopravy a zároveň motivovali zamestnancov na využívanie tejto formy alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek. 

Chceli tým upriamiť pozornosť verejnosti na možnosť využívania bicykla ako dopravného prostriedku, ktorý poskytuje množstvo výhod. Okrem zdravotných benefitov prispieva k zlepšeniu životného prostredia aj k zlepšeniu dopravnej situácie. Chodiť pešo, autobusom či na bicykli je ekologickejšie, lacnejšie aj zdravšie. Pre zamestnanca je to zase účinné a efektívne cvičenie predtým, ako príde do kancelárie, kde zvyčajne celý deň presedí. Bicyklovanie precvičuje svaly, posilňuje srdce a učí nás efektívnejšie dýchať. Navyše, takáto preprava v meste môže byť paradoxne rýchlejšia ako preprava autom po upchatých cestách. 

 „V Nitre sa tento rok do súťaže zapojilo 235 účastníkov v 73 súťažných tímoch. Päť tímov tvorili úradníci z nitrianskej radnice. V súťaži patrilo Nitre 36. miesto zo všetkých prihlásených samospráv, ktorých je celkovo 99,“ informoval nitriansky koordinátor kampane, športový referent mestského úradu Robert Šiška.

Na celom Slovensku sa do súťaže zapojilo 3 779 tímov a 12 688 jednotlivcov. Za Slovensko najazdia účastníci celkovo 467 794 km. Na bicykli prejdú 327 022 km, pešo prekonajú 13 549 km a autobusmi najazdia 115 838 km. Ušetrené množstvo kysličníka uhličitého za Slovensko predstavuje 105 004 kg. Najväčšiu zásluhu na čistejšom ovzduší majú bicyklisti – ušetrili 81 755 kg. Druhí sú cestujúci autobusmi –  19 576 kg a napokon chodci s 3671 kg oxidu uhličitého (CO2).

Nitra podobne ako veľa ďalších slovenských miest zápasí s dopravnými zápchami. „Vznikajú nepríjemné kolízne situácie, ktorým by sa dalo vyhnúť. Treba si priznať, že ani zmeny dopravy a neustále rozširovanie parkovacích plôch, nevyriešia problém preťažených ciest a zložitej dopravnej situácie v mestách,“ povedal hovorca radnice Tomáš Holúbek. Aj preto sa tieto mestá snažia podporovať iné druhy dopravy.

Súťaž je na svojom konci. Založená bola na dôvere. Teraz zostáva spočítať najazdené kilometre aj ušetrené kubíky kysličníka uhličitého (CO2.) a vyhodnotiť najlepšie tímy.

Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022