Európsky týždeň mobility priniesol zľavy, súťaž aj koncert v autobuse
18. október 2023

Od 16. do 22. septembra bola Nitra už po 19-ty raz súčasťou kampane Európsky týždeň mobility, do ktorej sa zapájajú mestá z celej Európy. Témou tohto ročníka bolo „Šetri energiu“ a zameriavala sa na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu. 

Fotosúťaž

Nitrianska radnica pri tejto príležitosti pripravila fotosúťaž, ktorou motivovala fanúšikov na sociálnej sieti cestovať ekologicky. Zapojiť sa mohol každý, kto poslal do komentára pod príspevkom fotografiu, ako sa prepravuje po meste Nitra inak ako autom. Autori prvých piatich fotografií s najvyšším počtom lajkov získali balíček regionálnych produktov, reklamných predmetov mesta a promokód na zdieľané kolobežky Bolt v hodnote 10 eur. Promokód na kolobežky Bolt získalo aj 6. až 10. miesto.


Zľavy v MHD

Počas celého Európskeho týždňa mobility si mohli Nitrania zakúpiť ročný cestovný lístok so zľavou 20 %. Základná cena ročného lístka teda bola upravená zo 185 eur na 148 eur a zľavnený ročný lístok sa predával za 88 eur namiesto bežných 110 eur.

Ako informovala spoločnosť Transdev, časovo obmedzenú akciu využilo celkovo 272 cestujúcich, ktorí si zakúpili 110 občianskych a 162 zľavnených ročných lístkov za zvýhodnenú cenu. Spomedzi zľavnených lístkov bolo až 146 lístkov zakúpených pre deti a študentov, 14 lístkov si zakúpili seniori a 2 ročné lístky si zakúpili držitelia preukazov ŤZP. Spolu s ďalšími 82 ročnými lístkami za bežnú cenu (zakúpené mimo Európskeho týždňa mobility) sa v septembri predalo celkovo 354 ročných lístkov. Pre porovnanie, v septembri predchádzajúceho roku predali len 26 rovnakých lístkov.

Z pohľadu dopravcu vítame, že máme cestujúcich, ktorí sa pri príležitosti Európskeho týždňa mobility zakúpením ročného lístka rozhodli ostať verní verejnej doprave aj počas nasledujúcich 12 mesiacov,“ uviedol koordinátor dopravy Vladimír Šimko z Transdevu. „Veríme, že cestovanie s ročným lístkom bude pre nich praktické a pohodlné. Pripomíname, že aj pri štandardnej cene je ročný cestovný lístok s cenou v prepočte približne 45 centov na deň najvýhodnejším lístkom v našej ponuke.

Európsky týždeň mobility aj na školách

Do tohtoročného týždňa mobility sa zapojili aj nitrianske školy. Pre žiakov boli pripravené športové, vedomostné aj výtvarné aktivity.

Na Základnej škole Topoľová napríklad počas celého týždňa monitorovali spôsob príchodu žiakov
do školy a následne na hodinách matematiky žiaci počítali zadané príklady. Zo zozbieraných údajov
vytvorili štatistiku, koľko percent žiakov sa prepravovalo jednotlivými spôsobmi: auto využívala až polovica žiakov, pešo chodilo do školy 31 % žiakov, autobusom 15 % a bicyklom alebo kolobežkou 3 % žiakov.


Netradičná jazda

Európsky týždeň mobility symbolicky ukončil koncert živej hudby v mestskej hromadnej doprave. Po predchádzajúcich podobných akciách, ktoré sa stretli s veľkým úspechom, si tentokrát Nitriansky komorný orchester pripravil úpravy populárnych známych piesní. Hudobníci na tri hodiny vymenili koncertné pódiá za autobus a spríjemnili tak jazdu cestujúcim.

Viac cyklotrás a menej áut

Európsky týždeň mobility považujú za dôležitú aktivitu v budovaní povedomia o udržateľnej mobilite aj na nitrianskej radnici. „Čím menej áut bude na našich cestách, tým menšie zápchy, menej stresu a menší vplyv na kvalitu ovzdušia,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas. Jednou z ciest k tomuto cieľu je budovanie cyklotrás. Ich počet v Nitre je však podľa primátora napriek päť rokov trvajúcemu úsiliu stále nedostatočný. „Roky, keď sa tejto téme nevenoval dostatok pozornosti jednoducho nevieme preskočiť. Každopádne, robíme maximum, využívame v plnej miere eurofondy a vytrvalo pracujeme na tom, aby sme vybudovali plnohodnotnú sieť cyklotrás na úrovni 21. storočia a vytvorili čo najlepšie podmienky pre chodcov a cyklistov.“ Cieľom je vybudovať kvalitnú infraštruktúru pre cyklistov. „Tým uvoľníme cesty pre tých, ktorí musia z objektívnych dôvodov v meste používať auto,“ dodal primátor Hattas.

Jana Krajčovičová


Najčítanejšie správy
Preparkujte autá, parkovisko na Škultétyho sa…
22. máj 2024
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
MHD, škôlky, klientske centrum, zberné dvory,…
15. december 2023
Od štvrtka bude uzavretá časť Štúrovej ulice
12. december 2023