Eufória z online učenia žiakov opadla
30. apríl 2020
Žiaci základných škôl sa môžu učiť menej a kratšie

Žiaci základných škôl sa môžu učiť menej a kratšie.

 

Rozhodlo o tom ministerstvo školstva. Redukciu učiva ocenia najmä rodičia, ktorí sa kvôli pandémii zmenili na asistentov učiteľov.

Počiatočná eufória z učenia cez internet opadla. Po takmer dvoch mesiacoch od spustenia on-line vyučovania prišla kríza. Vyčerpaní sú učitelia a žiaci, ale najmä rodičia tých školákov, ktorí takéto učenie na diaľku nezvládali a potrebovali pomoc.

Vyčerpanosť priznávajú aj niektorí pedagógovia. „Myslela som si, že to dám, ale učiť 20 detí cez internet nie je len tak. Dvadsaťkrát musím vysvetľovať a niektoré deti na prvýkrát nepochopia, čo od nich chcem. Som už totálne vyčerpaná,“ zdôverila sa učiteľka, ktorá nechce byť menovaná. Dodala, že  v škole na riadnom vyučovaní vysvetlí novú látku raz, prípadne druhýkrát niečo dovysvetľuje a stačí to.

Ministerstvo školstva sa preto rozhodlo minimalizovať množstvo novej látky s dôrazom na prehlbovanie tej, ktorá bola prebratá doteraz. Žiaci sa po novom majú učiť maximálne tri hodiny denne.

Pre prvákov až tretiakov na základnej škole je stanovených na celý týždeň max. 5 až 8 hodín,  ôsmaci a deviataci majú mať počas týždňa najviac 15 hodín, čo sú v priemere 3 hodiny denne.

Ministerstvo týmto vyhovelo sťažnostiam zo strany rodičov, ktorí kritizovali buď veľa zasielaného učiva, alebo naopak, slabú angažovanosť vyučujúcich v súčasnej online forme školy.


Ľudmila Synaková

ilustračné foto: pixibay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022