Ekologické tipy na dušičky
28. október 2019
Počas prvých novembrových dní vyprodukujeme množstvo odpadu, ktorému sa dá predísť

Počas prvých novembrových dní vyprodukujeme množstvo odpadu, ktorému sa dá predísť.

Iste to poznáte. Rozsvietené a vyzdobené cintoríny sú síce pekné, ale je takáto spomienka na našich blízkych šetrná aj k prírode? Určite nie. Stovky kíl plastových kahancov a umelých vencov sa často ocitajú po skončení dušičiek na skládkach odpadu, či v kontajneroch. 

Dá sa to aj inak. „Namiesto umelých vencov a kytíc použite kvety v kvetináčoch. Je ideálne, keď sú vypestované doma a nie dovážané cez polovicu sveta, aby sa tak zmenšila ich ekologická stopa,“ približuje Martin Pavelka z odboru komunálnych činností a životného prostredia.

Čo sa týka vencov, lepšie sú tie, ktoré sú vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov ako sú konáre, slama, či lístie. Pri sviečkach si zase vyberte tie, ktoré sú vyrobené z pravého včelieho vosku. Bežné, parafínové sviečky majú v sebe ropný derivát, ktorý voči prírode nie je vôbec šetrný.

„A to najhlavnejšie – menej je niekedy viac. Skúste brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíte nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a  vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad,“ dodáva Martin Pavelka.   

Andrej Jančovič

foto: www.pixabay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022