Eko domček pribudol v jednej z mestských škôlok
3. júl 2019
Celý deň trávia deti vonku. Hrajú sa v ekodomčeku, altánku, oddychujú v tieni stromov

Celý deň trávia deti vonku. Hrajú sa v ekodomčeku, altánku, oddychujú v tieni stromov.

 

Nový netradičný spôsob vyučovania o vzťahu k životnému prostrediu a prírode začali uplatňovať v Materskej škole na Golianovej ulici v Nitre, ktorá je zameraná na výtvarnú a environmentálnu výchovu. Toto predškolské zariadenie sa pýši jedinečnou záhradou, do ktorej prednedávnom pribudol eko domček.

„Interiér sme uspôsobili tak, aby tu deti mohli maľovať, kresliť, modelovať, či riešiť logické hry z dreva a prírodnín. Výsledkom nášho environmentálneho zamerania je naučiť deti láske k prírode, rozvíjať s nimi pestovateľské návyky, či osvojiť si prácu so záhradníckym náradím,“ popisuje nám svoje predstavy riaditeľka MŠ Martina Kramárová.

„Nápad som nosila v hlave niekoľko rokov. Mrzelo ma, že v prípade zlého počasia sme museli byť s deťmi zatvorení vo vnútri škôlky. Realizácia sa nám podarila až teraz, keď sme vďaka dvom percentám získali potrebné finančné prostriedky na zakúpenie domčeka. Mojou podmienkou bolo, aby mal veľké okná, čo i vytvára obrovský priestor na realizáciu rozličných akcií. Vybavili sme ho vlastnoručne vyrobenými edukačnými pomôckami, ponúkajúcimi rôzne možností na environmentálne vzdelávanie malých škôlkárov. Pri výučbe uplatňujú Montessori metódu, zameranú na podporu dieťaťa pri rozvíjaní jeho poznatkov a zručností,“ uviedla riaditeľka Kramárová.

„Príroda je pre nás zdrojom energie. Vieme, že deň strávený v záhrade materskej školy, bude pre deti prínosom. Na čerstvom vzduchu pookrejú a veľa sa naučia. Môžu tu maľovať, modelovať, či riešiť logické hry, s deťmi sme si začali vyrábať herbár. Všetky didaktické pomôcky, čo tu máme, fungujú na báze dreva. V záhrade sme vysadili vyvýšené záhony, pestujeme v nich najmä bylinky. Deti majú k dispozícii  pozorovacie hárky a zakresľujú si ich rast a tešia sa každému novému lístočku. Naším cieľom je, aby deti dokonale poznali prírodu, všetky jej krásy a vďaka tomu sa venovali ochrane životného prostredia,“ vysvetlila riaditeľka materskej školy Martina Kramárová. 

Jedna zo starých mám škôlkarov povedala: „Za generáciu starých rodičov sa chcem poďakovať za všetko, čo s deťmi robíte. Prvý rok som sem vodila staršieho vnúčika Martinka, ktorý je teraz prvák na ZŠ kráľa Svätopluka. Veľmi dobre  prosperuje a všetko učivo zvládol na výbornú. Vďaka spôsobu výučby v tejto materskej škole bol na školu veľmi dobre pripravený. Teraz sem chodí jeho mladší braček Tomáško a už dnes vieme, že aj on bude veľmi dobre pripravený do prvého ročníka.“                                                           

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022