Drogy, nelegálna skládka aj domáce násilie
18. január 2021
Prinášame vám vybrané prípady z činnosti mestskej polície v prvom týždni nového roku 2021

Prinášame vám vybrané prípady z činnosti mestskej polície v prvom týždni nového roku 2021.

 

Keď nie je kam ísť

Keď sa teploty začnú pohybovať  okolo bodu mrazu, ľudia bez domova sa snažia nájsť si útočisko, aby sa vyhli podchladeniu. Hliadke mestskej polície bol v stredu  6. januára nahlásený  muž,  ktorý prespával vo vchode paneláku na Jedlíkovej ulici. Po príchode na miesto mestskí policajti našli na štvrtom poschodí ležať štyridsaťročného muža bez domova. Keďže tam nemal trvalé ani prechodné bydlisko, museli ho vyzvať, aby očistil priestor, kde prebýval a opustil miesto. Odporučili mu využiť ubytovacie zariadenia na Štúrovej 55 oproti hypermarketu, ktoré je k dispozícii pre ľudí bez domova.

Chcel zatajiť drogy

To, že podobné prípady nie sú výnimkou sa potvrdilo aj v  pondelok, dva dni pred prípadom z Jedlíkovej ulice.  Na ústredni prijali podnet o bezdomovcovi ležiacom na medziposchodí panelového domu, tentokrát na Výstavnej ulici. Muž bol mladý, mal len 22 rokov a pochádzal z obce Jelšovce. Nevedel ale preukázať svoju identitu. Podľa jeho slov mu ukradli občiansky preukaz.  Policajti ho vyzvali aby vstal. Keď tak urobil, všimli si pod ním injekčnú striekačku do polovice naplnenú bielou kryštalickou látkou. Mladík si ju rýchlo schoval do vrecka nohavíc. Na otázku: „Čo máš v tej striekačke?“ muž opakovane odpovedal, „To nie pervitín“. Mestskí policajti sa so zadržaným presunuli von a privolali hliadku štátnej polície. Tá prelustrovala jeho totožnosť,  zabavila dôkazový predmet a prevzala prípad z dôvodu podozrenia spáchania trestného činu prechovávania omamnej a psychotropnej látky.

Úraz za zamknutými dverami

Obyvateľ Domu opatrovateľskej služby na ulici J. Kráľa 5. januára  v popoludňajších hodinách nahlásil príslušníkovi operačného pracoviska mestskej polície, že suseda, staršia pani, vo svojom byte spadla a nevie sa sama postaviť. Bola zamknutá zvnútra a susedia sa nevedeli  dostať dnu, aby jej pomohli. Mestskí policajti sa urýchlene presunuli na miesto a pomocou rebríka sa dostali zvonku do izby a odomkli ju. Jednalo sa o seniorku vo veku osemdesiat rokov, pani komunikovala, nevykazovala vonkajšie zranenia, okrem nevládnosti sa nesťažovala na žiadne zdravotné problémy. Privolať, už i tak vyťaženú, rýchlu zdravotnú pomoc nebolo potrebné.

Požiar  smetnej nádoby

V utorok 5. januára poobede hliadka preverovala oznam o nahlásenom požiari na Pivovarskej ulici, kde horel kontajner modrej farby na papierový odpad. Po príchode na miesto sa na mieste už nachádzalo vozidlo hasičského zboru a oheň hasili. Zostatky kontajnera mestskí policajti zaevidovali kvôli odstráneniu a nahradeniu funkčnými nádobami.

Skládka odpadu

Hliadka mestskej polície preverila oznam o väčšej skládke odpadu pri cyklochodníku na pravom brehu rieky Nitra smerom k Ivanke pri Nitre. Po pešom presune približne 3 km od mosta na ulici K rieke skládku naozaj našli.  Kvôli zákonnej povinnosti odstrániť nelegálny odpad z verejného priestranstva neskôr hliadka preverila, že miesto odpadu spadá pod katastrálne územie mesta Nitry. Podľa oznamovateľa sa na mieste údajne nachádza kamera a keďže  odpad pribudol iba deň pred zistením, je pravdepodobné, že polícia totožnosť  páchateľa vypátra.

Bála sa ísť domov

Vo štvrtok 7. januára neskoro večer operátor prijal oznam od občianky zo Štúrovej ulice, ktorá žije v spoločnej domácnosti s priateľom a maloletými deťmi.  Pani sa bála ísť domov kvôli priateľovi, ktorý sa k nej údajne správa násilne. Preto požiadala mestskú políciu o prítomnosť hliadky, keď prinesie deťom jedlo. Príslušníci požiadavke vyhoveli, aby predišli potenciálnej hrozbe násilia v rodine. Za ich prítomnosti matka deťom odovzdala potraviny. Mestskí policajti  zistili, že situáciu v tejto rodine rieši aj sociálna kuratela a žene vysvetlili, že môže podať trestné oznámenie, ak jej partner ubližuje. Spočiatku túto možnosť odmietala, pretože neverila v nápravu agresora a mala strach. Keď sa však dozvedela o postupe a možnostiach, aké v tejto situácii má, presunula sa na obvodné oddelenie policajného zboru SR  za účelom podania trestného oznámenia.

Pomáhali pri testovaní

Mestskí policajti počas plošného testovania na covid-19 v Nitre dozerali na dodržiavanie verejného poriadku na odberových miestach. Počas ich výkonu nezaznamenali výraznejšie porušenie verejného poriadku alebo narušenie výkonu testovania.

Zároveň počas celého kalendárneho týždňa dozerali na dodržiavanie karanténnych opatrení povinných osôb z komunity v mestskej časti Kalvária na Borovej ulici a rovnaký výkon zabezpečovali aj pri ubytovni na Amfiteátri.

 

Autor: Roman Oravec, zvodky mestskej polície


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022