Do Nitravy poputujeme už o týždeň
17. apríl 2019
Účastníkov zážitkového podujatia odvezú autobusy zadarmo

Účastníkov zážitkového podujatia odvezú autobusy zadarmo.

 

Putovanie do Nitravy, ktoré je súčasťou Cyrilometodskej cesty, sa začína už o týždeň. Priaznivci histórie, turistiky aj dobových kostýmov sa stretnú v sobotu 18. mája od pol jednej popoludní. Z Dražoviec poputujú na Zobor.

Zážitkové podujatie pripomenie, ako sa v ranom stredoveku všetky cesty zbiehali do Nitravy. Ľudia sem prichádzali hlavne na výročné trhy.

Na vlastnej koži (a nohách…) môžete pocítiť, že pútnici nemali pred sebou práve jednoduchú cestu. Zistíte, že počas putovania sa vám môže prihodiť všeličo – hrozí prepadnutie, nečakané ocitnutie sa uprostred trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami aj vyberanie mýta.

Zážitkové putovanie veľkomoravským obdobím je určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších, pre milovníkov histórie aj turistiky.

Pútnici vyrazia z Dražovskeho Kostola sv. Michala cez Zoborský kláštor až po archeopark na Martinskom vrchu, v areáli bývalých kasární. Na začiatku cesty dostanú pútnický pas a ak absolvujú celú trasu, na záver im udelia certifikát pútnika.

Na trase pochodu budú rozložené dobové trhy, zajesť si budete môcť dobové jedlá za symbolickú cenu, čajom sa osviežite v svojráznych jurtách. Pútnici si oddýchnu v táboroch, ktoré verne zobrazia, ako to kedysi po ceste do Nitravy fungovalo.

Viac o jednotlivých bodoch pochodu porozprávajú fachmani a nadšenci histórie. V dobových kostýmoch oblečení sprievodcovia zahrnú súčasných pútnikov nielen historickými zaujímavosťami, ale postarajú sa aj o autentickú atmosféru stredoveku.

Mesto a Nitrianska organizácia cestovného ruchu zabezpečili záujemcom o podujatie autobusy zadarmo. Z Nitry do Dražoviec pútnikov odvezú v sobotu 18. mája o dvanástej a o jednej. Vychádzať budú zo zástavky pri Divadle Andreja Bagara v smere na Fraňa Mojtu. Rovnako sa tiež môžete dostať na prvý bod putovania pravidelnou linkou MHD číslo 4. 

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

  

NA TÝCHTO STANOVISKÁCH DOSTANETE PEČIATKU DO PASU PÚTNIKA

  • Dražovce – Kostol sv. Michala – stretnutie so sv. Cyrilom a Metodom, (prehliadka kostolíka s výkladom, výdaj pútnických pasov)
  • Rázcestie pod Plieškou – zážitkové stretnutie so stredovekom, (mýtna stanica s mestskou strážou, dobovou kuchyňou a kupcami, družina lúpežného rytiera)
  • Zoborský kláštor – stretnutie s mníchom Filipom, (prehliadka kláštora s výkladom)
  • Martinský vrch – stretnutie s Veľkou Moravou, (prehliadka archeoparku s výkladom, ochutnávka dobových jedál, dobový tábor, udeľovanie certifikátov)

 

Súbory na stiahnutie:

Plagát  Ikona súboru pdf (15.7 MB)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022