Do Bubnovačky sa zapojili štyri nitrianske školy
4. december 2020
V rámci celoslovenskej kampane upozornili na dôležitosť ochrany detí pred násilím

V rámci celoslovenskej kampane upozornili na dôležitosť ochrany detí pred násilím.

 

Nezisková organizácia Centrum Slniečko v spolupráci s Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch, pod záštitou prezidentky slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, zorganizovali ďalší ročník Bubnovačky. Podujatie upozornilo na dôležitosť ochrany detí pred násilím a potrebu včasnej prevencie. Do projektu sa zapojilo 1070 detí z nitrianskych škôl. Išlo o školy ZŠ Benkova, ZŠ Fatranská, ZŠ Škultétyho a MŠ Čajkovského.

Násilie na deťoch je okolo nás, aj keď ho často nevidíme

Tento rok, ktorý je ovplyvnený ochorením COVID-19 bol obzvlášť výnimočný. Uzatvorenie domovov prinieslo zvýšenie vnímavosti, čo sa deje okolo. Podľa organizátorov je dôležité deti vnímať a počúvať viac, je dôležité deťom veriť. Aj preto, od roku 2014, vždy 19. novembra organizovalo Centrum Slniečko Bubnovačku – „Aby bolo deti lepšie počuť!“.

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa. 18. november sa stal Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si slovenské organizácie pôsobiace v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 19. november za deň, kedy by malo byť hlas detí lepšie počuť.

Pre náročnosť situácie sa Bubnovačka nemohla konať v meste. Školy sa zapojili bubnovaním v triedach alebo aj dištančne pri obrazovkách počítačov. „V tomto roku sme si nemali možnosť užiť a skutočne precítiť tú silnú atmosféru hromadného podujatia spojeného s bubnovaním detí, rodičov, učiteľov, bubeníkov a organizátorov za  ochranu detí pred násilím,“ uviedla Juliana Holá, koordinátorka projektu. Okrem Bubnovačky mali deti možnosť znázorniť ich predstavy šťastia a šťastného detstva.

 

Lenka Mareková

Foto: Juliana Holá


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022