Divadlo A. Bagara vydáva tento piatok nulovú eurobankovku
18. december 2019
Nulová eurobankovka bude s portrétom herca a režiséra Jozefa Bednárika

Nulová eurobankovka bude s portrétom herca a režiséra Jozefa Bednárika.

 

Divadlo Andreja Bagara v Nitre vydáva v rámci svojej jubilejnej 70. sezóny zberateľskú eurobankovku, na ktorej bude vyobrazený režisér Jozef Bednárik. Edíciou bankoviek chce vzdať DAB poctu jednému z najvýznamnejších slovenských divadelných hercov a režisérov. Bankovka s Bednárikom vychádza v limitovanom počte 10.000 kusov. Divadlo ju do života uvedie v piatok 20. decembra. Bankovky označené rokom vydania a poradovým číslom série sa v limitovaných nákladoch vyrábajú v spoločnosti Oberthur Technologies v Paríži, ktorá vyrába aj pravé eurobankovky.

„Filozofiou takýchto bankoviek je zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o najzaujímavejších kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach. Jozef Bednárik je prvou slovenskou osobnosťou z oblasti dramatických umení, ktorá sa objaví na suvenírových bankovkách,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Ako informoval PR manažér divadla Pavol Ivan, herec a predovšetkým režisér Jozef Bednárik prežil v rámci svojej profesionálnej divadelnej kariéry najdlhšie obdobie práve v nitrianskom divadle. Začínal v ňom v roku 1971 ako herec, neskôr sa z neho stal profesionálny režisér a nakoniec v ňom uviedol aj najviac svojich činoherných aj muzikálových réžií. Práve vďaka jeho výnimočnému režijnému rukopisu a umeleckému formovaniu celej jednej hereckej generácie nitrianskeho divadla sa 80. roky považujú za zlatú éru DAB v Nitre.

V jubilejnej 70. divadelnej sezóne si DAB v Nitre jeho osobnosť pripomína vydaním suvenírovej bankovky s ilustráciou od akademického maliara Stanislava Lajdu. Okrem toho bola v priestoroch DAB osadená Bednárikova busta od akademického sochára Milana Ormandíka. Jeho meno už zdobí aj mramorovú stenu slávy vo foyer nitrianskeho DAB. Podobizne Jozefa Bednárika budú aj na poštových známkach, ktoré sa objavia na divadelných novoročných prianiach.

 

Ľudmila Synaková


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022