Ďakujeme, že pomáhate
23. marec 2022
Obrovskú solidaritu preukázali obyvatelia, firmy aj inštitúcie

Obrovskú solidaritu preukázali obyvatelia,  firmy aj  inštitúcie.

 

Ukrajinské babičky, mamičky, deti aj vnúčence prichádzajú v tisíckach denne na Slovensko. Hľadajú dočasné útočisko pred vojnou a náhradný domov pre svojich najbližších.

Veľký počet prichádza aj do Nitry, preto sa COMIN – Komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre rozšírilo svoju prevádzku a presťahovalo sa z klientskeho centra do priestorov CVČ  Domino. Tu nájdu utečenci  svoju základňu, kde si po dlhej ceste môžu oddýchnuť a občerstviť sa, deti sa zahrajú v detskom kútiku. Kolegyne z úradu, dobrovoľníci a tlmočníci poradia, navigujú, ubytujú, ale aj utešia a upokoja.

Na mestskom úrade denne zasadá krízový štáb, ktorý rieši akútne aj dlhodobé úlohy a výzvy:

  • navyšovanie ubytovacích kapacít, zriadenie veľkokapacitných ubytovní  a ich základného vybavenia
  • posilnenie kapacity v materských a základných školách, denné tábory pre ukrajinské deti
  • výdaj stravy v sociálnej výdajni 7 dní v týždni
  • pravidelné materiálne zbierky podľa aktuálnych potrieb 2x do týždňa v KC Zobor
  • ubytovanie utečencov v spolupráci s mestskými policajtmi v nočných hodinách a iné neočakávané úlohy, ktoré daná situácia dennodenne prináša.

Počas tohto týždňa nám obyvatelia Nitry odovzdali desiatky matracov, ktoré využijeme vo veľkokapacitnom ubytovaní. Zľavu a rýchle dodanie nových matracov poskytla firma Mobelix.

Ďakujeme všetkým obyvateľom Nitry a okolia, ktorí sa zapojili do viacerých materiálnych zbierok a mnohí poskytli to najdôležitejšie pre utečencov – strechu nad hlavou. 

Ďakujeme firmám a súkromným organizáciám a kultúrnym inštitúciám, ktoré pomáhajú materiálne, finančne, mnohé z nich ostávajú v anonymite, mnohé reagujú na aktuálne výzvy z mesta.

Či už išlo o darované potraviny z obchodných sietí COOP Jednota a Nitrazdroj, alebo antigenové testy od spoločnosti MED-ART, každú pomoc si vážime.

Výťažok z benefičného divadelného predstavenia  Nového divadla v Nitre sa použil  na nákup paplónov a vankúšov pre utečencov,  zľavu pri kúpe poskytla predajňa  Jysk.  

 

Timea Galová

foto: mesto Nitra


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022