Cykloraňajkami sa osviežili desiatky cyklistov
21. september 2020
Európsky týždeň mobility pod Zoborom sa aj vďaka cykloraňajkám stal atraktívnejším

Európsky týždeň mobility pod Zoborom sa aj vďaka cykloraňajkám stal atraktívnejším.

 

Cykloraňajkami organizátori poďakovali ľuďom na bicykloch za to, že svoje automobily nechávajú doma. Mohli si urobiť krátku prestávku a osviežiť sa pri rýchlom rannom presune z domova do zamestnania.

V slnečnom pondelkovom ráne boli pre nich k dispozícii tri stanovištia s pestrou raňajkovou ponukou. Pripravené boli na troch miestach: na cyklochodníkoch pri Chrenovskom moste a  Univerzitnom moste, tretia zastávka bola na mimoriadne frekventovanom mieste – pri mestskej tržnici.

Ponuka jedál a nápojov zaujala niekoľko desiatok cyklistov, mladších aj starších. Pripravili ju členovia občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru spolu s pracovníkmi radnice. Mnohí neodolali ani atraktívnej ponuke kávy. Podujatie malo odmeniť cyklistov za to, že sa prepravujú do práce, školy či do obchodu bicyklom. A to sa aj podarilo.

„Chceli sme upriamiť pozornosť verejnosti na myšlienku čistejšej dopravy s akcentom na využitie cyklistickej dopravy. Počas akcie bolo dostatok času na výmenu skúseností, nápadov a názorov, ako posunúť vpred cyklodopravnú infraštruktúru v meste,“ konštatoval hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek a pritom dodal: „Chodiť pešo, jazdiť autobusom či voziť sa na bicykli je ekologickejšie, lacnejšie a hlavne zdravšie.“

„Bicyklovanie je pre mňa istá forma cvičenia predtým, ako prídem do kancelárie, kde zvyčajne celý deň presedím,“ povedal cyklista Michal, ktorý sa pri stolíku s občerstvením nakrátko zastavil a prehodil pár slov.

Bicykel ako jeden zo svojich najobľúbenejších dopravných prostriedkov označila aj pani Janka, ktorá svojho štvorkolesového tátoša necháva doma iba počas tuhých mrazov. „Inak je môj verný spoločník. Cítim sa s ním slobodnejšia a ľahko ho zaparkujem,“ dodala s úsmevom.

Dali sme im za pravdu. Bicyklovanie má viacero predností. Precvičuje svaly, posilňuje srdce a učí nás efektívnejšie dýchať. Navyše, takáto preprava v meste môže byť paradoxne najmä v rannej a odpoludňajšej špičke rýchlejšia ako preprava automobilom v kolónach. 

 

Ľudmila Synaková

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022