Bezpečnostný kontajner zabráni viacerým rizikám
4. júl 2019
Kontajner bude len druhým na Slovensku

Kontajner bude len druhým na Slovensku.

 

Bezpečnosť verejnosti na prvom mieste. To je hlavný argument osadenia bezpečnostného kontajneru.

Na nitrianskej autobusovej stanici inštalujú bezpečnostný verejný kontajner Fixpoint na injekčné striekačky. Bude druhým na Slovensku. Prvý inštalovali pred polrokom v Trnave, kde oceňujú snahu ochrániť väčšinové obyvateľstvo pred infekčným materiálom.

Kontajner osadí nitrianske Združenie Storm, ktoré sa dlhé roky venuje sekundárnej prevencii drogovej závislosti formou terénnej práce s užívateľmi drog. Združenie užívateľom drog ponúka výmenu použitých injekčných striekačiek za nové. „Stormisti“ sa prostredníctvom terénnej sociálnej práce snažia dlhodobo znižovať riziká vyplývajúce z injekčného užívania drog.

„Som rád, že zástupcovia mesta Nitry nezatvárajú oči pred problematikou užívania drog v našom meste a nad ťažkosťami, ktoré s týmto javom súvisia,“ povedal štatutárny zástupca Združenia Storm Pavol Ščasný, ktorý je zároveň členom komisie pre sociálne veci.

,,Túto nádobu dávame preto, aby sme sa vyhli nachádzaniu striekačiek na zemi v meste, čo sa nám reálne deje,“ vysvetlil dôvody inštalovania Pavol Ščasný. „Slúži na použité injekčné striekačky. Na jednej strane na tie, ktoré patria užívateľom drog a chcú ich bezpečne zlikvidovať. A zároveň nemajú možnosť využiť našu službu. Na druhej strane na voľne pohodené ihly, ktoré môže zlikvidovať každý z nás. Takto minimalizujeme náhodné poranenie sa, a tým aj šírenie rôznych chorôb. Samozrejme na mieste je opatrnosť pri manipulácií. Najlepšie je, ak použijete vreckovku alebo vrecko ako ochranu ruky. Následne injekčnú striekačku zodvihnete za piest a vhodíte do Fixpointu,“ hovorí Pavol Ščasný.

Cieľom Fixpointu je znížiť riziko náhodného prenosu krvou prenosných ochorení na majoritnú populáciu týmto dôvtipným spôsobom zberu a bezpečnej likvidácie injekčných striekačiek.

Kontajner budú pravidelne kontrolovať pracovníci združenia. Vyberú z neho zahodené ihly, ktoré bezpečne zlikvidujú. Inšpiráciu a technológiu kontajneru Združenie Storm získalo od partnerskej organizácie Progressive o. p. s.

Fixpoint bude osadený v blízkosti verejných toaliet na autobusovej stanici v stredu 17. júla o 15. hodine.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: ilustračné foto internet


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022