Ako pomôcť rodinám zasiahnutým požiarom v Polygone
2. január 2023

Všetky dôležité informácie pohromade: prehľad zbierok, zoznam iniciatív, výzva pre zasiahnuté rodiny.

V nedeľu 1. januára sme v súvislosti s požiarom v časti polyfunkčného objektu Polygon vyhlásili mimoriadnu situáciu. Požiar si, napriek veľkému rozsahu, nevyžiadal žiadne obete. V nemocnici skončila jedna osoba. Požiar vypukol približne o pol druhej ráno, hasiči s ním bojovali viac ako štyri hodiny. 


Vyjadrenie primátor Nitry Mareka Hattasa: https://www.facebook.com/nitramesto/videos/2132049693659256

Nadránom sa do pomoci obyvateľom postihnutých bytov zapojil Mestský úrad v Nitre. Deviatim osobám poskytol núdzové ubytovanie na Levickej ulici a koordinuje ďalšiu pomoc.


Informácie pre ľudí zasiahnutých požiarom

Mesto Nitra pripravilo pre ľudí zasiahnutých požiarom dotazník, v ktorom mapuje aktuálne potreby. Cieľom je zabezpečiť konkrétnu adresnú pomoc. Ak potrebujete pomôcť, prosíme, vyplňte dotazník.

Výzva pre ľudí zasiahnutých požiarom: https://www.surveymonkey.com/r/pomocprepolygon

Dotácia na humanitárnu pomoc: O dotáciu na podporu humanitárnej pomoci môže v súlade s § 9 ods. 1 a 2 zákona o dotáciách požiadať fyzická osoba v krízovej životnej situácii alebo v mimoriadne nepriaznivej sociálnej situácii. Informácie nájdete tu: https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/poskytovanie-dotacii/poziadat-dotaciu/dotacia-podporu-humanitarnej-pomoci.html


Prehľad zbierok a organizácií

Ľudia v Nitre sa okamžite mobilizovali a boli ochotní pomáhať. Preto sme pre vás pripravili zoznam zbierok a stránok, ktoré v prípade záujmu o pomoc sledujte a kontaktujte.

Podaj mi ruku
Materiálnu pomoc (oblečenie, drogéria, trvanlivé potraviny, hračky, knižky, veci do domácnosti a plienky) môžete odovzdať na mestskej tržnici tento týždeň od pondelka do štvrtka od 10:00 do 16:00. Sem budeme odkazovať aj ľudí postihnutých požiarom.

Info: https://www.facebook.com/podajmirukunitra

Slovenský Červený kríž, územný spolok Nitra

V teréne sú od samého začiatku. Už včera ste mohli na ich stránke zaregistrovať výzvu na materiálnu pomoc pre ľudí, ktorých sme ubytovali na Levickej. Ďalšie požiadavky a informácie budú priebežne zverejňovať na ich stránke.

Info: https://www.facebook.com/scknitra

Lexras O.Z.
Vyhlásili materiálnu aj finančnú zbierku. V prípade záujmu o darovanie oblečenia, kozmetiky, riadov a všetkého, čo obsahuje bežná domácnosť, kontaktujte priamo koordinátorku do správy – https://www.facebook.com/michell.bencikova. Prispieť môžete aj finančne na transparentný účet združenia – https://www.transparentneucty.sk/…. Do poznámky uveďte „Nitra“.

Info: https://www.facebook.com/groups/1263275557827834

Garážový výpredaj
FB skupina, v ktorej priebežne uverejňujú zoznam materiálnej pomoci a možnosti ubytovania.

Info: https://www.facebook.com/groups/1222999961594848

Darujem Nitra
FB skupina, kde pravidelne ľudia uverejňujú zoznam vecí, ktoré sú ochotní podarovať. Priebežne uverejňujú aj požiadavky konkrétnych rodín.

Info: https://www.facebook.com/groups/558260861380632

Finančné zbierky pre konkrétne rodiny:
https://piaristickanadacia.darujme.sk/pomoc-po-poziari
https://www.donio.sk/pomozme-ucitelke-simonke
https://www.facebook.com/farnostnitrakalvaria/posts/538834401605884
https://www.donio.sk/pomoc-po-poziari
https://www.donio.sk/pomozme-rodine-krasnych

Ak viete o ďalších iniciatívach, pridajte ich do komentára na Facebook stránke Mesta Nitra: https://www.facebook.com/photo/?fbid=541859334648288&set=a.215711530596405.

Informácie budeme priebežne aktualizovať a dopĺňať.

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Nitrianske hody a dožinky: Oslava tradícií a…
23. júl 2024
Aby ľudia ľuďom pomáhali: 18. ročník grantového…
23. júl 2024
Zábava pre celú rodinu na Klokočinskom jarmoku…
22. júl 2024
Na opekačku využite grily v parku
22. júl 2024