Ako by mohla vyzerať Nitra v roku 2026?
25. marec 2021
Pozrite si niekoľko projektov, s ktorými sa Nitra dostala do finále súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry

Pozrite si niekoľko projektov, s ktorými sa Nitra dostala do finále súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry.

 

Komunitné záhrady po nitrianskych sídliskách, sauna na kolesách alebo prechádzka po stratenej Nitre. Medzinárodná porota začiatkom februára posunula z ôsmich slovenských kandidátov na titul EHMK 2026 do finále tri mestá – Nitru, Trenčín a Žilinu. S akým projektom sme v tvrdej konkurencii uspeli?

Porota posudzovala 60-stranovú prihlášku, ktorá je víziou živšej a kultúrnejšej Nitry. Ide o podrobný dokument, ktorý popisuje koncept kandidatúry, jej umelecký program, kultúrnu stratégiu Nitry, stratégiu práce s publikom, participáciu širokej a odbornej verejnosti na projekte, či plány Nitry a okolitého regiónu na rozvoj kultúrnej a turistickej infraštruktúry.

Jadrom prihlášky je umelecký a kultúrny program, ktorý by mal oživiť Nitru a celý región, vytiahnuť za kultúrou miestnych, no zároveň aj zahraničných návštevníkov. A s akými projektami Nitra teda postúpila do finále? Toto je výber 3 z nich.

Nitra: Stratená. Možná. Budúca.

Ambiciózny multižánrový projekt, ktorý skúma identitu Nitry v minulom (a budúcom) storočí. Je rozdelený na tri kapitoly, z ktorých každá hovorí o inej podobe Nitry. Nitra: Stratená. je zameraná na stratené kultúrne dedičstvo Nitry, od etnicky pestrého obyvateľstva, cez zabudnuté zvyky a recepty, až po zbombardované štvrte. Nitra: Možná. ponúka jedinečnú možnosť zamyslenia sa nad tým, ako by Nitra vyzerala, keby sa jej história odvíjala inak. Ako by napríklad vyzerala, ak by nikdy nebola súčasťou socialistického Československa? „Historici a umelci spolu načrtnú niekoľko vízii alternatívnej histórie Nitry, aby poukázali na to, ako dokážu spoločnosť či jednotlivci svojimi rozhodnutiami ovplyvniť svoje mesto na desaťročia dopredu,” hovorí projektový manažér kandidatúry Nitry na EHMK 2026, Marián Tesák. Nitra: Budúca. chce zas ponúknuť možné obrazy budúcnosti Nitry v nasledujúcom storočí. Ako ovplyvní Nitru klimatická zmena či rapídny rozvoj technológii?

Nitrianske mestské divadlo - web 820x544Nitrianske mestské divadlo, ktoré padlo za obeť ruskému bombardovaniu v roku 1945. Podobné stratené kultúrne dedičstvo chce prezentovať projekt Nitra: Stratená. napríklad pomocou virtuálnej reality. foto: Klub priateľov starej Nitry

 

Nitrianske záhrady

„My Nitrančania máme silný vzťah k pôde, sme historicky poľnohospodársky región. Väčšina ľudí má stále chalupy so záhradami alebo im cez leto cez balkón prevísajú paradajky,” pokračuje Tesák. Práve pri podobných úvahách sa zrodila myšlienka projektu Nitrianske záhrady – komunitných záhrad roztrúsených po celej Nitre. Budú slúžiť nielen ako záhrady pre miestnych obyvateľov, ale aj ako funkčné susedské centrá. Okrem eko-edukácie a rôznych workshopov, bude súčasťou každej záhrady aj základný inventár na usporiadanie malých podujatí – premietaní, grilovačiek či malých koncertov – vďaka ktorému budú môcť obyvatelia v ich priestoroch tvoriť vlastný kultúrny program.

 

Komunitná záhrada - web 820x544Komunitná záhrada Princzessinnen garten v Berlíne. Viete si podobnú predstaviť na Chrenovej či Klokočine? foto: Marco Clausen

 

Sauna na kolesách

V roku 2026 budú titul Európske hlavné mesto kultúry držať dve európske mestá – jedno slovenské a jedno fínske. Práve preto je jedným z projektov nitrianskej kandidatúry sauna. A nielen tak hocaká, ale rovno pojazdná. Tá bude počas roka 2026 premávať po celej Nitre a Nitrianskom kraji. Každý tak bude mať možnosť na vlastnej koži zažiť saunovú kultúru, v ktorej je hlavným pravidlom, že v saune sú si všetci rovní.

Mobilná sauna - web 820x544Mobilné sauny majú vo Fínsku dokonca svoj vlastný festival. Ako by vyzerala tá Nitrianska? foto: Festival Teuva

 

„Celý prvý návrh umeleckého a kultúrneho programu obsahuje okolo 25 projektov a veľa ďalších aktivít. Samozrejme, nie sú ešte vo finálnej podobe. Pre podobu finálnej prihlášky ich budeme nasledujúce mesiace upravovať a budeme veľmi radi, ak sa nám ozvú aj sami Nitrančania, čo si o nich myslia,” dodáva Tesák.

Prihlášku aj s celým navrhovaným kultúrnym a umeleckým programom nájdete na webovej stránke: www.nitra2026.eu/bid-book

Ak by ste sa na projekte Nitra 2026 radi podieľali, napíšte na info@nitra2026.eu alebo využite participatívnu výzvu NITRO na webovej stránke: www.nitra2026.eu/nitro

 

Zdroj: Nitra 2026


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022