Aká je budúcnosť umelých vencov či kahancov?
27. október 2021
Vyzdobené cintoríny s bohatou výzdobou majú aj svoju odvrátenú stranu. Dušičky vyprodukujú množstvo odpadu, ktorému sa dá predísť

Vyzdobené cintoríny s bohatou výzdobou majú aj svoju odvrátenú stranu. Dušičky vyprodukujú množstvo odpadu, ktorému sa dá predísť.

 

Onedlho je tu opäť sviatok, počas ktorého zaplavíme cintoríny stovkami kíl plastových kahancov a vencov, ktoré sa po jeho skončení ocitnú v kontajneroch a zdobiť budú maximálne skládku odpadu.

Sviatok, počas ktorého by sme si mali pripomínať našich blízkych zosnulých a aj svoju vlastnú smrteľnosť, tak postupne naberá formu, pri ktorej ide skôr o to, aby sme ako pozostalí pekne „ozdobili“ hroby. Dá sa to aj inak. Inšpirujte sa týmito eko-dušičkovými tipmi:

  • namiesto umelých vencov a kytíc použite kvety v kvetináčoch. Je ideálne, ak sú vypestované doma, a nie dovážané cez polovicu sveta, aby sa tak zmenšila ich ekologická stopa.
  • preferujte vence vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov, ako slama, lístie, konáre stromov a podobne.
  • sklenené svietniky nevyhadzujte po jednej sezóne, poslúžia vám dobre aj v nasledujúcich rokoch.
  • sviečky z parafínu ako ropného derivátu sú najbežnejšie a najlacnejšie, ale aj najnepriateľskejšie voči prírode. Najtradičnejšie a ekologicky najprijateľnejšie sú sviečky z pravého včelieho vosku.
  • nekupujme vázy, črepníky a ozdoby, ktoré sú vyrobené z keramiky či porcelánu. Ak sa rozbijú, nedajú sa recyklovať. Uprednostnime radšej sklenené, sklo je možné recyklovať do nekonečna.
  • a to najhlavnejšie: menej je niekedy viac. Skúste brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíme nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a  vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad. 

Súbory na stiahnutie:

 

(mp)
foto: ilustračné


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022