Aj v súčasnosti musíme nahlas hovoriť o obludnosti fašizmu
13. máj 2019
Pripomínajme našim deťom, prečo je vojna zlá a prečo sa história spred 74 rokov nesmie opakovať. Vychovávajme, učme a nemlčme

Pripomínajme našim deťom, prečo je vojna zlá a prečo sa história spred 74 rokov nesmie opakovať. Vychovávajme, učme a nemlčme.

„Hovorme s deťmi a mládežou o nástrahách fašizmu. Je mimoriadne naliehavé neustále spomínať na toto obdobie,“ vyhlásil vo štvrtok 9. mája Karol Borik, prednosta nitrianskeho okresného úradu, ktorý si položením venca k Pamätníku víťazstva pripomenul 74. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny.

Dlhý sprievod uzatvárala dvojica mladých mužov s vencom  – študenti Gymnázia na Párovskej ulici Matej Horňák a Peter Jambrikovič. Matej sa priznal, že sa o históriu zaujíma a chcel by ju študovať aj na univerzite. „Udalosti druhej svetovej vojny mám načítané z kníh a internetu, sledujem aj dokumentárne filmy, približujúce toto neľahké obdobie našich dejín,“ zdôveril sa.

Recitátorskému výkonu ich spolužiaka Michala Záhradníčka, ktorý v programe slávnostného zhromaždenia predniesol báseň Jozefa Mokoša Praskanie krvi, tlieskali zástupcovia nitrianskej radnice i župy, ruského veľvyslanectva, univerzít, štátnej a mestskej polície, hasičov a záchranárov, seniorskej organizácie Jednota dôchodcov, protifašistických bojovníkov, protilietadlovej raketovej brigády, 12. mechanizovaného práporu a klubu vojenskej histórie. K slávnostnému rázu zhromaždenia, ktoré nenarušil ani výdatný dážď, prispela vojenská dychová hudba Ozbrojených síl.

Text: Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022