101. SVETOVÝ KONGRES ESPERANTA V NITRE
19. júl 2016
V nedeľu 24.júla na Svätoplukovom námestí primátor Nitry Jozef Dvonč spoločne so zástupcami z kancelárie prezidenta SR i esperantského hnutia otvoria kongres

V nedeľu 24.júla na Svätoplukovom námestí primátor Nitry Jozef Dvonč spoločne so zástupcami z kancelárie prezidenta SR i esperantského hnutia otvoria Svetový kongres esperanta – Universala Kongreso de Esperanto. Medzinárodné stretnutie esperantistov je v  rámci konferencií s ročnou periodicitou podujatím s najdlhšou tradíciou. Súčasťou slávnostného otvorenia bude o 20.00 h vystúpenie folklórneho súboru Lúčnica.

Tohtoročný kongres sa bude prioritne zaoberať témou sociálnej a jazykovej spravodlivosti. Podujatie sa koná pod záštitou SK PRES, v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizátori očakávajú približne 1400 návštevníkov z viac ako 60 krajín sveta.

Čo sa týka odborných konferencií, vrcholom bude iste jazykovo-politická konferencia krajín V4+, ktorej hlavnou témou budú perspektívy jazykovej politiky Európskej únii. Konferencia sa uskutoční 28. a 29. júla, záštitu nad ňou prevzal i minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. 

V piatok 29. júla  v SPU v Nitre uskutoční Deň otvorených dverí kongresu a na Svätoplukovom námestí bude pokus o rekord v tancovaní slovenského tanga. Samozrejme, pre účastníkov kongresu je pripravený aj ďalší zaujímavý program, či už rozmanité koncerty, filmy, odborné konferencie, ale aj spoznávanie krás Nitry i Slovenska.

To, že podujatie zavítalo do Nitry a je výbornou možnosťou spropagovať mesto, ocenil i primátor Nitry Jozef Dvonč: „Som rád, že sa Nitra stala miestom konania už 101. ročníka Svetového kongresu esperanta. Keďže je o podujatie každoročne veľký záujem, vnímam to tiež ako veľkú šancu na propagáciu a prezentáciu nášho mesta. Všetkých vás čo najsrdečnejšie pozývam do Nitry a budem potešený, ak sa na niektorom z podujatí v rámci kongresu stretneme.“

 „Esperanto je omnoho viac ako len jazyk – je to filozofia priateľstva, nadnárodnej spolupráce a celosvetovej komunikácie. Keď toto človek pochopí, zostane esperantu verný,“ dodal predseda prípravného výboru kongresu Peter Baláž.  

Kompletný program je zverejnený na – http://www.nitra2016.sk/sk/

 

Foto: Primátor Jozef Dvonč a  počas prezentácie Nitry v roku 2014, kedy sa rozhodovalo, či sa kongres uskutoční v Nitre alebo v portugalskom Lisabone. (j)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022