Zomrela herečka Hildegarda Augustovičová
20. december 2022

Za rozvoj kultúry mesta Nitry získala v roku 2009 Cenu primátora. 

V nedeľu, 18. decembra,  nás navždy opustila prvá umelecká šéfka a prvá riaditeľka divadla v Československu, pani herečka Hilda Augustovičová.

Hilda Augustovičová sa narodila 6. augusta 1934 v Budmericiach, ale detstvo a mladosť prežila s rodinou v Pezinku. Už ako 16-ročná sa stala členkou Dedinského divadla v Bratislave a s profesionálnym zájazdovým súborom precestovala celé Slovensko.

Členkou umeleckého súboru vtedajšieho Krajového divadla Nitra sa stala v roku 1959. Nitra ju lákala aj preto, že tu od roku 1954 pôsobil režisér Pavol Haspra a ona ešte ako študentka videla jeho úspešné nitrianske inscenácie. Na toto obdobie pani Hilda spomínala s neuveriteľnou láskou ako na mimoriadne tvorivé obdobie, na fantastický kolektív a mnohé divadelné kamarátstva.

Už ako 26-ročná dostala na nitrianskom javisku veľkú príležitosť v Čapkovej hre Vec Makropulos (1963), ktorú ocenila aj divadelná kritika. V tom istom roku sa predstavila aj ako strhujúca Tituba v dráme Arthura Millera Skúška ohňom. Diváci si ju pamätajú tiež ako hlavnú postavu v Racinovej tragédii Faidra či ako chladnú, cynickú, vypočítavú, ale aj zranenú Claire v inscenácii Návšteva starej dámy (1974) v réžii Miloša Hynšta.

V rokoch 1974 — 1982 bola umeleckou šéfkou a v rokoch 1982 — 1990 riaditeľkou DAB v Nitre. Ako umelecká šéfka vycítila režijný talent vtedy herca Jozefa Bednárika a ponúkla mu prvú profesionálnu réžiu v nitrianskom divadle.

Ako riaditeľka divadla sa napriek zložitej dobe významne pričinila o stavbu novej modernej budovy divadla na Svätoplukovom námestí v Nitre.

V 90. rokoch a začiatkom nového milénia účinkovala vo viacerých významných inscenáciách DAB v Nitre: Zlatí chlapci (1990), Pacho sa vracia (1995), Plánka (1996), Fidlikant na streche (1998), Macbeth (1999), Svätenie jari (2005), Divotvorný hrniec (2006). Poslednou postavou, ktorú naštudovala v DAB v Nitre, bola Dáma v čiernom v Tajovského veselohre Statky – zmätky (2007) v réžii Ľubomíra Vajdičku.

V roku 2009 získala Cenu primátora   za rozvoj kultúry mesta Nitry a za celoživotný prínos a výrazný rozvoj divadelného a filmového umenia.

Kolegovia z divadla  si ju pamätajú ako mimoriadne srdečného, pozitívneho a férového človeka, s láskou na ňu spomínajú ako na svoju umeleckú šéfku a mimoriadne talentovanú a schopnú riaditeľku, ktorá v náročnej dobe rozvíjala nitrianske divadlo, jeho zahraničné partnerstvá a prezentáciu, podporovala herecké aj režijné osobnosti, ktoré v ňom pôsobili a významne sa pričinila najmä o to, že dnes Divadlo Andreja Bagara v Nitre sídli v jednej z najmodernejších divadelných budov na Slovensku.

Posledná rozlúčka s pani herečkou Hildegardou  Autustovičovou bude vo štvrtok, 22. decembra, o 10.00  vo veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Česť jej  pamiatke!

(R)
Zdroj: www.dab.sk


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024