Začínajú práce na rekonštrukcii pešej lávky ponad železničnú stanicu
6. júl 2022

Od pondelka 11. júla bude na 9 mesiacov uzatvorená. Pozrite si, kadiaľ povedie obchádzka.

Vysúťažená firma zrekonštruuje dlhodobo zanedbaný most pre peších, ktorý spája Staré mesto s Čermáňom. Zmluvu medzi mestom a firmou podpísal primátor Nitry Marek Hattas ešte v máji. Práce na vyše osemdesiatmetrovom moste začnú 11. júla a spojené budú s úplnou uzávierkou mosta.

Na moste sa podpísal čas

Podľa diagnostického prieskumu z roku 2017 je spodná stavba lávky v prijateľnom stave. Stuženia a príložky, ktoré sú skorodované, budú nahradené novými. Povrchová korózia na spodnej stavbe bude odstránená.

V najviac havarijnom a nebezpečnom stave je mostovka. Tá bude zdemolovaná. Výrazne skorodované oceľové prvky – stuženie, plechy a priečky – budú nahradené novými. Pri rekonštrukcii bude nutné zosilniť horné pásy hlavných nosníkov, aby spĺňali statické normy.

Najzásadnejšou zmenou k lepšiemu bude novovybudovaný výťah

Pribudne zo strany Staničnej ulice. Uľahčí život najmä seniorom, rodičom s malými deťmi a ľuďom s pohybovými problémami. Existujúce prístupové schodisko vzhľadom na zlý stav nosnej konštrukcie nahradí nové. Pre väčšiu bezpečnosť mesto vymení osvetlenie.

Stavebné práce budú trvať približne 9 mesiacov

Počas tejto doby bude lávka úplne uzavretá. Obchádzka bude po Železničiarskej a Staničnej ulici. V priestore budú navigačné informačné tabule.

Celková výška investície bude 671 711 eur a hradená bude z rozpočtu mesta Nitra.

Lenka Mareková
foto: Roman Oravec, vizualizácie: SHP S


Najčítanejšie správy
Nitra sa stala prvým krajským mestom bez herní
30. máj 2024
Desaťmetrový hrad má svoje tri „naj“. Už ho…
29. máj 2024
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024