Začal sa festival Ars Organi
3. máj 2018
V nitrianskej Katedrále – Bazilike svätého Emeráma sa v nedeľu 29. apríla začal už 11. ročník organového festivalu Ars Organi Nitra

V nitrianskej Katedrále – Bazilike svätého Emeráma sa v nedeľu 29. apríla začal už 11. ročník organového festivalu Ars Organi Nitra. Na úvod divákov privítal primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, ktorý festivalové dianie slávnostne otvoril.

Publiku sa predstavil Jens Korndörfer, nemecký organista žijúci v americkej Atlante, kde pôsobí ako riaditeľ duchovnej hudby a organista vo First Presbyterian Church. Okrem toho vyučuje hru na organe na Georgia State University a na Agnes Scott College. Koncertuje v prestížnych chrámoch a koncertných sálach od USA až po Japonsko.

V Nitre si návštevníci festivalu vypočuli skvosty svetovej organovej školy. Umelec vo svojom repertoári ponúkol skladby od raného baroka (J. P. Sweelinck, G. Muffat), pokračoval barokovým géniom J. S. Bachom a dielami nemeckého organového romantizmu (R. Schumann a M. Reger). Náročné skladby interpretoval Jens Korndörfer s veľkým nadhľadom, oslnil hlavne ľahkosťou svojej hry a skvelou technikou.

Vďační poslucháči nešetrili na záver koncertu potleskom a bravúrny výkon umelca odmenili dlhotrvajúcim standing ovations. Medzi divákmi boli aj viceprimátor Ján Vančo, poslanci mestského zastupiteľstva František Hollý a Štefan Štefek a osobnosti kultúrneho a spoločenského života mesta Nitry.

Organista Jens Korndörfer sa pochvalne vyjadril o zrekonštruovanom barokovom organe: „Ďakujem za pozvanie byť súčasťou tohto organového festivalu. Organ a katedrála sú úžasné. Čo ma však najviac zaujalo, bola vynikajúca organizácia celého festivalu a spolupráca s médiami a predstaviteľmi mesta.“

Nitriansky organový festival bude pokračovať v Evanjelickom kostole Sv. Ducha túto nedeľu 6. mája. Tento koncert bude výnimočný v tom, že sa po prvýkrát na festivale objaví menej tradičná kombinácia organu a tanca. Mladé rakúske umelkyne Ines Schüttengruber (organ) a Marie-Luise Schottleitner (tanec) vytvoria neopakovateľný zážitok. V ich interpretácii zaznejú skladby G. Muffata, J. S. Bacha, F. Peetersa, F. Mendelssohna Bartholdyho a súčasného rakúskeho skladateľa W. Sausenga

Medzinárodný festival organovej hudby pokračuje v nedeľu koncertom, na ktorom sa objaví netradičná kombinácie organu a tanca v podaní mladej rakúskej umelkýň Ines Schüttengruberovej (organistky) a Marie-Luise Schottleitnerovej (tanečnice). Koncert sa uskutoční v evanjelickom chráme Ducha Svätého v nedeľu 6. mája. (SY)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022