Z raňajkového menu cyklisti uprednostnili teplý čaj a horúcu kávu
20. september 2019
Raňajky pripravilo združenie Rozbicyklujme Nitru! a mesto Nitra

Raňajky pripravilo združenie Rozbicyklujme Nitru! a mesto Nitra.

 

Štvrtkové chladné ráno začínajúcej sa jesene cyklistov neznechutilo. Napriek siedmim stupňom na teplomere vysadli na svoje štvorkolesové tátoše a vybrali sa tak, ako každé iné ráno, na svoju pravidelnú trasu. Sami povedali, že sa nemienia vzdať svojho životného štýlu. Uprednostňujú bicykle pred automobilovou dopravou. Žijú ekologicky.

Zastávka pri Chrenovskom moste

Na cyklotrase neďaleko Chrenovského mosta stáli členovia iniciatívy Rozbicyklujme Nitru! Juraj Lieskovský, Anna Dudová a Janka Popovičová. Na stolíku mali rozložené občerstvenie. Ohlasovali každého okolo jazdiaceho cyklistu: „Heeeej, zastavte sa na raňajky!“

Niektorí sa ponáhľali a len mávli rukou na znak odmietnutia. No väčšina neodmietla a postála. Neodmietla ani teplý čaj, či horúcu kávičku, dali si niečo dobré pod zub. A hoci ich čas tlačil, zdržali sa aj na kus reči. Hovorili o pohodlnosti človeka dnešnej doby. Zvykol si na komfortné vozenie autom a nechce sa ho vzdať. Radšej stojí v kolóne a nadáva na nedostatok parkovacích miest.   

Napriek tomu Nitrou brázdia desiatky cyklistov. Patria k inak zmýšľajúcej komunite. Pochvaľujú si pribúdajúcu cyklistickú infraštruktúru. Cyklotrasy a cyklochodníky využívajú nielen vo voľnom čase, ale aj počas všedného dňa na presun za povinnosťami, do školy, zamestnania, či do obchodu. 

„Cesta do práce v priemyselnom parku v Dražovciach mi trvá necelých dvadsať minút. Z bicykla zosadnem len v prípade, že je zľadovatený chodník. To si už netrúfnem a idem autobusom,“ zdôveril sa Igor Gažo, ktorý zabrzdil pri stolíku s označením Cykloraňajky.

Zo Zobora sa každý deň vozí do francúzskeho gymnázia aj študent Alex Krcho. Ponúkol sa teplým čajom a pokračoval v ceste. Pri stolíku sa pristavila aj mamička Zuzka, vezúca synčeka Matúška do materskej školy. Matúškovi zima nebola, sedel v detskej sedačke, zabalený do deky.  

Zastávka pri bývalom Tescu

Stolík s cykloraňajkami čakal na cyklistov aj v centre mesta na priestranstve pri bývalom Tescu. Tu bolo predsa len živšie ako pri rieke. Stred mesta je epicentrom diania a križujú sa tu cesty a chodníky zo všetkých smerov.

Predseda občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru Ivan Janček bol spokojný s cyklistickou intenzitou dopravy. V priebehu viac ako dvoch hodín okolo nich prebehlo, alebo sa pri nich zastavilo okolo 70 cyklistov.

„Najväčšiu radosť nám urobil asi osemročný chlapec, ktorý sa síce zastavil a občerstvil, ale s veľkým ospravedlňovaním sa ponáhľal do školy. Bál sa, aby nezmeškal začiatok vyučovania,“ konštatoval Ivan Janček.      

Ďalšia cyklistka, Vierka Dojčanová, nám povedala, že  do pedálov šliape už niekoľko rokov. Bicyklovanie majú v rodine. Počas pracovných jazdia na bicykli do práce, cez víkendy si dávajú dlhšie trasy do Šurian, Vrábeľ i Piešťan.

„Môj brácho je veľký cyklista. Pravidelne organizuje cyklistické výlety, objedná cyklobus od Arrivy a ideme. Cyklistika je náš životný štýl,“ prezradila aj niečo zo súkromia. 

Šesťdesiatnik Jozef Dano sa pristavil pri stolíku a nikam sa neponáhľal. Vychutnával si kávičku  z automatu, pochutnal na koláčikoch. Seniori majú predsa len viac času. „Bicykel je môj veľký pomocník. Obľúbil som si ho. Nemám s ním také problémy ako s autom,  ktoré som v tejto prepchatej Nitre nevedel zaparkovať,“ konštatoval.  

Cykloraňajky mali úspech

„Keďže tento ročník bol tematicky zameraný na chôdzu pripravili sme pre chodcov a cyklistov raňajky. Týmto gestom sme chceli odmeniť chodcov a cyklistov za to, že preferujú kráčanie a bicykel pred vozením sa automobilmi,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek. Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti Európskeho týždňa mobility.                    

Ľudmila Synaková                                                                                                 Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022