Výzva na predkladanie žiadostí o športové dotácie je podpísaná
4. január 2024

Po rokovaní s predsedom komisie športu Ladislavom Turbom ju dnes podpísal primátor mesta Nitra Marek Hattas.

“S pánom predsedom sme potrebovali prediskutovať a dotiahnuť posledné detaily a následne som dal pokyn na zverejnenie výzvy na webe mesta,” uviedol primátor. Na tento rok sú pripravené výzvy v troch športových oblastiach:

🔹 Podpora športových podujatí
🔹 Podpora ostatných športových klubov
🔹 Podpora strategických športových klubov

V rozpočte mesta zatiaľ nie sú na dotácie vyčlenené peniaze, a to nielen na šport, ale ani na kultúru a sociálnu oblasť. To by však podľa názoru viacerých poslancov nebol problém. Financie na dotácie poslanci v niektorých rokoch zaraďovali do mestského rozpočtu aj v apríli. Tento rok však bude v mestskej kase chýbať 800.000 eur, keďže zastupiteľstvom v decembri neprešlo zvýšenie daní za byty a domy. Dane v tejto oblasti pritom zvyšovali všetky krajské mestá, okrem Nitry. Banská Bystrica a Trnava tak urobili v uplynulých rokoch, ostatné mestá upravujú sadzby smerom nahor od roku 2024.

“V zastupiteľstve má väčšinu koalícia troch klubov okolo pánov Štefeka, Obertáša a Kršiaka. Oni mali hlavné slovo pri zvyšovaní daní, zachovali sa však populisticky. V apríli to budú opäť oni, kto bude mať najsilnejšie slovo pri dofinancovaní dotácií,” hovorí primátor.

Dodatočné vyčlenenie prostriedkov bude potrebné nielen na dotácie, ale aj na chod športovísk, vrátane kúpaliska, na kultúrne podujatia, vianočné mestečko, zrážkovú vodu, kosenie, správu zelene a na čistotu mesta.

Poslanecká väčšina troch klubov na medializované informácie k dotáciám reagovala, že bude konať tak ako doteraz. “Zodpovedne k rozpočtu mesta a rovnako zodpovedne k podpore športu v rámci možností, ktoré máme k dispozícii,” píše sa vo vyjadrení poslancov.

Primátor tvrdí, že v rozpočte bude chcieť vidieť aj pravidelnú dotáciu na chod zimného štadióna vo výške 200.000 eur. “Táto položka tam zatiaľ tiež chýba,” uzatvára primátor Hattas.

Henrich Varga


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024