Vizuálna identita Mesta Nitra získala Národnú cenu za dizajn
19. október 2022

Mesto Nitra vyhralo Národnú cenu za dizajn. V kategórii Identita získala Nitra prvé miesto za svoju novú vizuálnu identitu, ktorú vysúťažila vlani a ktorú od novembra 2021 zavádza do všetkých oblastí života. 

„Obstáli sme v konkurencii 380 prihlásených prác. Úspech v takejto konkurencii je výsledkom nášho odhodlania organizovať súťaže vždy čestne, otvorene a za účasti odborníkov na danú oblasť, v tomto prípade za účasti Únie grafických dizajnérov. Veľká vďaka za krásnu identitu nášho milovaného mesta, na ktorú môžeme byť všetci hrdí, patrí hlavne dizajnérom víťazného návrhu, ale aj mojim kolegom z mestského úradu, ktorí na novej identite mesta pracovali, menovite Lenke Marekovej a Romanovi Oravcovi z komunikačného odboru,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Za novou vizuálnou identitou Mesta Nitra stoja dizajnéri Martin Kahan (KHN office), Andrej Barčák a Andrej Čanecký (Andrej & Andrej). Nitriansko-bratislavské dizajnérske trio uspelo v súťaži návrhov, v ktorej mali rozhodujúce slovo odborníci na dizajn. Na mestskom úrade sa na novej identite Nitry podieľali kolegovia z komunikačného odboru a z odboru verejného obstarávania.

Poďakovanie patrí spomínaným dizajnérom, Únii grafických dizajnérov Slovenska a Odboru verejného Ocenenie prevzal v utorok večer počas slávnostného galavečera v priestoroch divadla Nová scéna primátor Nitry Marek Hattas s kolegami z radnice spolu s dizajnérmi novej identity.

„Porotu zaujal odvážne, vtipne a sviežo využitý symbol mesta. Celý systém je veľmi životaschopný a dokáže dynamicky reagovať na aktuálnu situáciu. Premyslená a moderne pôsobiaca identita je tak otvorená smerom do budúcnosti na akékoľvek použitie,“ zdôvodnili svoje rozhodnutie odborníci počas galavečera.

Všetky nominácie aj výber z prihlásených prác môžete vidieť do 18. decembra na výstave NCD22 v Galérii dizajnu Satelit v Bratislave. 

Tomáš Holúbek
Foto: FB Národná cena za dizajn, Mesto Nitra


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024