Vizuálna identita Mesta Nitra získala Národnú cenu za dizajn
19. október 2022

Mesto Nitra vyhralo Národnú cenu za dizajn. V kategórii Identita získala Nitra prvé miesto za svoju novú vizuálnu identitu, ktorú vysúťažila vlani a ktorú od novembra 2021 zavádza do všetkých oblastí života. 

„Obstáli sme v konkurencii 380 prihlásených prác. Úspech v takejto konkurencii je výsledkom nášho odhodlania organizovať súťaže vždy čestne, otvorene a za účasti odborníkov na danú oblasť, v tomto prípade za účasti Únie grafických dizajnérov. Veľká vďaka za krásnu identitu nášho milovaného mesta, na ktorú môžeme byť všetci hrdí, patrí hlavne dizajnérom víťazného návrhu, ale aj mojim kolegom z mestského úradu, ktorí na novej identite mesta pracovali, menovite Lenke Marekovej a Romanovi Oravcovi z komunikačného odboru,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Za novou vizuálnou identitou Mesta Nitra stoja dizajnéri Martin Kahan (KHN office), Andrej Barčák a Andrej Čanecký (Andrej & Andrej). Nitriansko-bratislavské dizajnérske trio uspelo v súťaži návrhov, v ktorej mali rozhodujúce slovo odborníci na dizajn. Na mestskom úrade sa na novej identite Nitry podieľali kolegovia z komunikačného odboru a z odboru verejného obstarávania.

Poďakovanie patrí spomínaným dizajnérom, Únii grafických dizajnérov Slovenska a Odboru verejného Ocenenie prevzal v utorok večer počas slávnostného galavečera v priestoroch divadla Nová scéna primátor Nitry Marek Hattas s kolegami z radnice spolu s dizajnérmi novej identity.

„Porotu zaujal odvážne, vtipne a sviežo využitý symbol mesta. Celý systém je veľmi životaschopný a dokáže dynamicky reagovať na aktuálnu situáciu. Premyslená a moderne pôsobiaca identita je tak otvorená smerom do budúcnosti na akékoľvek použitie,“ zdôvodnili svoje rozhodnutie odborníci počas galavečera.

Všetky nominácie aj výber z prihlásených prác môžete vidieť do 18. decembra na výstave NCD22 v Galérii dizajnu Satelit v Bratislave. 

Tomáš Holúbek
Foto: FB Národná cena za dizajn, Mesto Nitra


Najčítanejšie správy
Obyvateľov Bernolákovej sa mesto pýtalo, ako by…
23. november 2023
Na Klokočine pribudli nové polopodzemné kontajnery
25. október 2023
Podjazd pod Univerzitným mostom je otvorený
6. október 2023
Počet parkovacích miest na Borodáčovej sa zvýši
3. október 2023