Veľká jesenná výsadba premení nový park na nepoznanie
12. október 2022

Práce v Novom parku začali koncom mája, kedy radnica ošetrila stovku stromov. Aktuálne finišujú práce na novom detskom ihrisku a vzniká aj nový chodník s lúkou. 

V rámci revitalizácie nového parku pribudlo prvých 27 moderných mestských lavičiek s operadlom a opierkami na ruky. Ide o kombináciu oceľovej konštrukcie a sedadla z drevených lamiel. 

Okrem týchto lavičiek pribudne aj súbor lavičiek so štylizovanými zvieratami s motívom psa, mačky, veveričky a myši.  Park bude osvetľovať  46 nových svietidiel. 

Mesto dokončuje aj detské ihrisko. Vzniká na ploche pôvodného ihriska za PKO. Pribudnú na ňom nové herné prvky ako polyfunkčná zostava cvrček so šmýkačkou, dve závesné hojdačky, kyvadlová hojdačka a dve pružinové hojdačky s motívom pes a baran. V okolí ihriska pribudne lavička, nádoba na odpad a informačná tabuľa. 

Jeseň je ideálna na výsadbu, preto bude vysúťažená firma robiť všetko pre to, aby do konca roka stihla vysadiť všetky navrhované kvetinové záhony, kríky aj stromy. 

Hlavný chodník – promenádu kedysi skrášľovali ruže. Podľa návrhu autora projektu Zoltána Balka by ich mala firma odstrániť, nakoľko sú ruže náročné na údržbu a neprinášajú celoročný efekt. Už na jeseň sa zostrihávajú a svoju krásu prinášajú až začiatkom leta. 

Naopak, pribudnú kvetinové trvalkové záhony, od PKO až k jazeru sa vysadia štyri obdĺžniky trvaliek. „Tie budú kvitnúť počas celého roka, ale každé ročné obdobie bude dominantný jeden z nich. Tak, ako sa mení príroda počas roka, menia sa aj farby – na jar budú záhony hýriť sýtymi žltými,  oranžovými a zelenými farbami, v lete   bujaré farby,  na jeseň do modra a v zimnom záhone budú hlavne trávy, ktorým nevadí snehová pokrývka či nevľúdne počasie,“ vysvetľuje Balko. 

Dnes nevyužitá lúčna časť parku za potokom k rieke sa zmení na Záhradu vôní  – mesto tu plánuje vysadiť nové zmiešané lúčnotrávne porasty. 

Tretia oblasť novej výsadby pribudne v okolí momentálne zarasteného potoka, o ktorom mnohí ani nevedia. Vôkol vyčisteného potoka pribudnú močiarne a vodomilné rastliny, doplní ich socha žaby na kameni, ktorá reprezentuje obojživelníky, ktoré tu žijú. 

Nový park doplnia solitérne stromy, hlavne javory a lipy, ktoré  zaujmú farbou listov a kvetov. 

Lenka Mareková, Timea Galová 

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024