Rodinný titul Robin Hood dokáže osloviť malých aj veľkých divákov
21. január 2020
Prvou inscenáciou, ktorú v tomto roku uviedlo vo Veľkej sále v premiére Divadlo Andreja Bagara v Nitre, je autorská rozprávka Robin Hood

Prvou inscenáciou, ktorú v tomto roku uviedlo vo Veľkej sále v premiére Divadlo Andreja Bagara v Nitre, je autorská rozprávka Robin Hood.

 

Rozprávku na motívy legendy o bájnom anglickom ľudovom hrdinovi Robinovi Hoodovi si diváci mohli pozrieť prvýkrát v sobotu 18. januára. Príbeh o šľachetnom hrdinovi, ktorý žije v Sherwoodskom lese, ponúkol okrem dobrodružstva, odvahy a lásky aj pozitívne hodnoty, akými sú boj proti bezpráviu, za spravodlivosť a ochrana utláčaných a chudobných. „Hlavne je to príbeh, kde dobro v podobe hrdinského Robina Hooda zvíťazí nad zlom, ktoré stelesňuje postava zlého šerifa z Nottinghamu,“ uviedla dramaturgička DAB Magdaléna Žiaková.

Príbeh hrdinu Robina Hooda deťom vyrozpráva vtipkujúci trubadúr, ktorý divákov uvedie do deja. V ruke drží mandolínu, ktorá – ako uvádza  programový bulletin – má zaujímavú históriu. Patrila otcovi trubadúra, hercovi Radovi  Hudecovi a jeho otec na nej hrával v kapele. Potom na nej nikto 30 rokov nehral až kým jej nový život nevdýchol skladateľ Martin Geišberg. Okrem toho, že nástroj opravil, zložil hudbu a napísal aj texty piesní. 

Peter Oszlík, ktorý stvárnil Robina Hooda, sa musel naučiť strieľať lukom. Tento luk sa volá longbow a je to typ luku dlhý takmer ako človek. Najväčšiu slávu zažili tieto luky počas stredoveku v Anglicku v období Storočnej vojny.

„Tento rodinný titul dokáže osloviť nielen malých divákov, ale aj ich rodičov a starých rodičov, pretože Robin Hood je titul, v ktorom si dokáže každý nájsť to svoje,“ uviedol režisér inscenácie Ján Luterán. Na inscenácii je pôsobivá scéna, využívajúca technologické prvky meniacej sa scény,  ktorá výrazne napomáha pri vnímaní deja. Spolu so svetelným dizajnom ju navrhol Ján Ptačin. Inscenáciu dotvára výnimočná hudba Martina Geišberga. Do zaujímavých kostýmov protagonistov hry obliekla kostýmová výtvarníčka Eva Kleinová.  Choreografiu mal po taktovkou Ladislav Cmorej. V jednotlivých úlohách sa predstavili ako Robin Hood Peter Oszlík, šerifa z Nottinghamu excelentne stvárnil Tomáš Turek, v úlohe jeho poskoka Henryho divákov zabával Marián Viskup, Nikolett Dékany bola presvedčivá ako lady Mariana, dojku hrá Gabriela Dolná, v postave mnícha Tucka zaujal Branislav Matuščin a v role kráľa Jána hádzal vtipné bonmoty Martin Fratrič.  

Prvé uvedenie rozprávky doplnila aj veľká detská recepcia, na ktorej sa diváci mohli osobne stretnúť s hlavnými postavami inscenácie. Rozprávka Robin Hood bude určite dlhé roky patriť k vyhľadávanému repertoáru divadla A. Bagara.                             

 

Ľudmila Synaková

Foto: DAB


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022