Prvá tohtoročná Primátorská kvapka krvi je za nami
17. január 2024

Päť desiatok jednotiek krvi je výsledkom prvej tohtoročnej Primátorskej kvapky krvi. Okrem zamestnancov mestského úradu prišli najvzácnejšiu tekutinu v stredu 17. januára darovať aj študenti Strednej zdravotníckej školy, Gymnázia Párovská 1, ako aj zamestnanci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre a ďalší občania.

„Tradícia darovania krvi na nitrianskej radnici siaha do roku 2006, zažila teda už troch primátorov. Pre mňa je príjemným spojením zodpovednosti k obyvateľom nielen v tých bežných veciach, ale aj takýmto spôsobom. Výhodou je, že naši zamestnanci nemusia ísť do transfúznej stanice, a krv môže prísť darovať aj verejnosť,“ uviedol primátor Nitry Marek Hattas. Sám je darcom, no tentokrát sa kvapky krvi nemohol aktívne zúčastniť. „Pevne verím, že keď akciu o štyri mesiace zopakujeme, budem darcom aj ja. Teší ma, že podujatie má z hľadiska účasti stúpajúcu tendenciu,“ dodal.

Prišli dlhoroční darcovia aj prvodarcovia

Prvým z päťdesiatky darcov bol Tibor Csuka. Prišiel skoro ráno, ešte pred začiatkom akcie, aby stihol ísť do práce. Už niekoľko rokov chodí darovať krv väčšinou do pobočky Národnej transfúznej služby, na nitrianskom magistráte bol druhýkrát. „Mal som aj prestávku, no teraz posledné dva roky chodím približne každé tri mesiace. Som rád, že tak môžem niekomu pomôcť,“ povedal.

Ľubica Gráfová z kancelárie primátora darovala v stredu krv už osemnástykrát. „Pred trinástimi rokmi ma po nástupe do terajšieho zamestnania na mestskom úrade inšpiroval kolektív. Nie vždy to však bolo bezproblémové. V minulosti sa stalo, že mi chýbalo železo, teraz problém nemávam,“ prezradila. Krv chodí darovať aj jej manžel. „Veľmi nás potešilo, keď mu minulý mesiac prišla smska s textom, že vaša krv práve zachránila ľudský život. To je na nezaplatenie.“

Krv prišli na radnicu darovať aj členky predsedníctva študentského parlamentu nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa Lucia Spodniaková a Sofia Marcinkechová. Ponuku objavili na sociálnej sieti. Kým pre Luciu to bol už štrnásty odber, študentka marketingu Sofia darovala krv prvýkrát v živote. „Prežívam to v pohode, na ihly som zvyknutá, lebo odmalička som navštevovala lekárov,“ vysvetlila. To bol aj dôvod, pre ktorý na darovania krvi nechodila. „Akonáhle mi to zdravotný stav dovolil, tak som sa prihlásila. Viem, aké to je potrebné, aj ja som si prežila operáciu.“ Podľa jej slov ide o peknú iniciatívu, ktorú by malo podporiť viac miest aj menších obcí.

Lucia darúva krv už takmer desať rokov, od osemnástky. „Keď mi to zdravotný stav dovolí, tak chodím každý polrok. Sem sme to mali blízko, keďže je to v centre. Teším sa, že tým môžem niekomu pomôcť.“ Študentky veria, že svojou účasťou motivujú aj ďalších rovesníkov. Na univerzite tiež pravidelne pripravujú kvapku krvi, najbližšia bude počas jarných študentských dní.

Pomáhali aj dobrovoľníci

Darcov krvi sa mesto rozhodlo potešiť chutným občerstvením aj odmenou v podobe reklamných predmetov. S ich prípravou pomáhali dobrovoľníčky z Nitrianskeho centra dobrovoľníctva. Pomoc ponúkajú vo svojom voľnom čase. „Pracujem ako zdravotná sestra v Rakúsku. Keď som tu doma, pomáham s koordináciou takýchto akcií, alebo tiež opusteným seniorom,“ priblížila dobrovoľníčka Zuzana Križanovičová.

Bez zdravotníkov to nejde

Ani tohtoročná kvapka krvi by sa nezaobišla bez zdravotných pracovníkov z Národnej transfúznej služby a organizačnej taktovky Lívie Beňovej z odboru sociálnych služieb. „Akcia prebehla nad očakávania, bola veľmi vysoká účasť a veľmi dobrá atmosféra,“ zhodnotila. „Vyradili sme dvadsaťjeden záujemcov, najčastejším dôvodom bol nedostatok hemoglobínu, teda chudokrvnosť, prekonané infekčné ochorenie a tetovanie.“ Od aplikácie tetovania alebo piercingu musí totiž uplynúť minimálne polroka.

Najbližšia Primátorská kvapka krvi bude 14. mája, ďalšia 17. septembra. „Počtom tri darovania krvi za rok sa chceme dostať na predkovidový štandard. Štvormesačné intervaly sme mali nastavené kvôli tomu, že muži môžu darovať krv po troch mesiacoch, ale ženy po štyroch,“ uzavrela L. Beňová.

Jana Krajčovičová
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024