Pripomenuli sme si 20 rokov nášho suseda v únii
19. jún 2024

Nitru 19. júna navštívil poľský veľvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj. Primátor mesta Marek Hattas ho privítal na pracovnom stretnutí.

Hlavnou témou stretnutia bolo nadviazanie kontaktu s novým poľským veľvyslancom Maciejom Ruczajom, ktorý svoju funkciu zastáva od októbra 2023. Diskutovali o vzťahoch medzi Nitrou a poľskými mestami, ako aj o budúcich plánoch, ktoré môžu ďalej posilňovať väzby medzi Slovenskom a Poľskom.

Veľvyslanec vyzdvihol výrazný záujem poľských firiem o expanziu na slovenský trh a vyjadril očakávanie, že ekonomická spolupráca sa bude ďalej rozvíjať a prehlbovať aj do ďalších oblastí, pričom verí v intenzívnejší výsledok spolupráce práve v našom meste.

Rozprávalo sa tiež o vzťahoch s naším partnerským mestom Zielona Góra a bolo spomenutých niekoľko projektov, ktoré boli spustené so štyrmi poľskými mestami: Varšavou, Krakovom, Gdaňskom a Sopotom. Obaja páni zdôraznili dôležitosť cezhraničnej spolupráce susedných krajín.

Okrem toho, poľský veľvyslanec a primátor otvorili výstavu k 20. výročiu vstupu Poľska do Európskej únie, čo predstavuje významný míľnik v histórii krajiny a jej integrácie do európskeho spoločenstva. Veľvyslanec v tejto súvislosti zdôraznil: „Táto výstava hovorí o úspešných dvadsiatich rokoch, ktoré nám, dúfam, poskytnú pevný základ pre ďalší rozvoj, aj v období, ktoré môže byť náročnejšie. Ako súčasť Európskej únie sme aj s podporou eurofondov dosiahli veľa v oblasti kultúrnej infraštruktúry vrátane nových galérií, filharmónií a múzeí, a tiež v oblasti dopravnej infraštruktúry, občianskej vybavenosti ako sú letiská, železničné stanice a podobne. Ale , samozrejme, sa musíme venovať aj iným problémom.“

Výstava vznikla v spolupráci s Poľskou turistickou organizáciou (POT). Potrvá do 5. júla a pozrieť si ju môžete počas úradných hodín Mestského úradu v Nitre.

Simona Bochnovičová
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Eko ďalej: 17-tisíc eur na 10 verejnoprospešných…
10. júl 2024
Čakajú nás horúce dni: Ako sa chrániť pre…
9. júl 2024
Práca s deťmi z marginalizovaných rómskych…
3. júl 2024
Stretnutie v Bukurešti: Nitra zdieľa skúsenosti v…
3. júl 2024