Primátorská kvapka krvi po druhý raz v tomto roku
8. september 2023

Po úspešnej marcovej Primátorskej kvapke krvi mesto Nitra v spolupráci s Národnou transfúznou službou organizuje v tomto roku druhý odber.

V marci na úrad prišlo 48 ľudí, darovať krv mohlo 41 darcov, z toho 18 bolo zamestnancov mestského úrad. Veríme, že toto číslo teraz v septembri spoločne prekonáme a pomôžeme tak dobrej veci,“ povedala Lívia Beňová zo sociálneho odboru mestského úradu.

Odber krvi mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby sa uskutoční v utorok 19. septembra od 8:00 do 12:00 (posledná registrácia je o 11:00) na 1. poschodí mestského úradu v priestoroch pred veľkou zasadačkou.

Primátorská kvapka krvi 2023
Posledná registrácia je naplánovaná na 11:00, odbery budú prebiehať do 12:00.


Najcennejšiu tekutinu môžu darovať občania Nitry, študenti, ale aj zamestnanci mestského úradu. Podmienkou je vek od 18 do 60 rokov a váha nad 50 kilogramov. Frekvencia darovania je pre mužov tri mesiace a pre ženy štyri mesiace od ich posledného odberu.

Podujatie sa koná pod pod záštitou primátora Nitry Mareka Hattasa. Tradícia darovania krvi v priestoroch mestského úradu začala v januári 2006, od kedy sa pravidelne opakuje.


Vedeli ste, že?

  • Darovanie krvi „trénuje“ váš organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi napr. pri úrazoch znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie.
  • Darovanie krvi prispieva k celkovej regenerácii vášho organizmu. Náhly úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje organizmus k tvorbe nových neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulačný účinok na organizmus človeka. Pravidelní darcovia sa spravidla cítia lepšie ako nedarcovia.

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Preparkujte autá, parkovisko na Škultétyho sa…
22. máj 2024
Deň advokácie: Využite bezplatnú právnu pomoc na…
23. apríl 2024
Poskytnutie finančného príspevku akreditovaným…
17. apríl 2024
Februárový zber použitého kuchynského oleja
15. február 2024