Primátorská kvapka krvi po druhý raz v tomto roku
8. september 2023

Po úspešnej marcovej Primátorskej kvapke krvi mesto Nitra v spolupráci s Národnou transfúznou službou organizuje v tomto roku druhý odber.

V marci na úrad prišlo 48 ľudí, darovať krv mohlo 41 darcov, z toho 18 bolo zamestnancov mestského úrad. Veríme, že toto číslo teraz v septembri spoločne prekonáme a pomôžeme tak dobrej veci,“ povedala Lívia Beňová zo sociálneho odboru mestského úradu.

Odber krvi mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby sa uskutoční v utorok 19. septembra od 8:00 do 12:00 (posledná registrácia je o 11:00) na 1. poschodí mestského úradu v priestoroch pred veľkou zasadačkou.

Primátorská kvapka krvi 2023
Posledná registrácia je naplánovaná na 11:00, odbery budú prebiehať do 12:00.


Najcennejšiu tekutinu môžu darovať občania Nitry, študenti, ale aj zamestnanci mestského úradu. Podmienkou je vek od 18 do 60 rokov a váha nad 50 kilogramov. Frekvencia darovania je pre mužov tri mesiace a pre ženy štyri mesiace od ich posledného odberu.

Podujatie sa koná pod pod záštitou primátora Nitry Mareka Hattasa. Tradícia darovania krvi v priestoroch mestského úradu začala v januári 2006, od kedy sa pravidelne opakuje.


Vedeli ste, že?

  • Darovanie krvi „trénuje“ váš organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi napr. pri úrazoch znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie.
  • Darovanie krvi prispieva k celkovej regenerácii vášho organizmu. Náhly úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje organizmus k tvorbe nových neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulačný účinok na organizmus človeka. Pravidelní darcovia sa spravidla cítia lepšie ako nedarcovia.

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Okolo Slovenska: Do Nitry mieri svetová cyklistika
13. september 2023
Kedy sa uskutoční zber použitého kuchynského oleja
8. september 2023
Mesto otvára dotácie na kultúru a ďalšie oblasti
6. september 2023
Termíny bezplatného odvozu elektroodpadu
5. september 2023