Poznáme víťaza súťaže na revitalizáciu vnútrobloku zoborského kláštora
20. december 2023

Spomedzi piatich zúčastnených porota vybrala návrh ateliéru Rudohradský z Bratislavy.

Architektonicko-krajinárska súťaž „Revitalizácia vnútrobloku Zoborského kláštora v Nitre“ bola vyhlásená Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu 7. novembra, hodnotiace stretnutie sa konalo 13. decembra. Predsedom päťčlennej poroty bol architekt Viktor Šabík.

Jednou z podmienok súťaže bolo navrhnúť riešenie, ktoré zohľadní špecifické územie, napojí sa na existujúcu štruktúru areálu a prepojené bude s plánovanou výstavbou infocentra. Podľa víťazného návrhu sa má areál kláštora sprístupniť jedným hlavným vstupom na mieste, kde sa nachádza pôvodný skleník, v smere od prírodného náučného chodníka.

„Návrh počíta s rekonštrukciou pôvodného skleníka, ktorý autori dopĺňajú o funkciu správcu s toaletami pre návštevníkov hneď pri hlavnom vstupe. V samotnom objekte skleníka a jeho tesnej blízkosti uvažujú o vytvorení náučnej bylinkovej záhrady s odkazom na mnícha Cypriána, ktorý tu pôsobil,“ píše sa v hodnotení poroty.

Nosným motívom celého riešenia je lesná lávka, ktorou bude návštevník vedený dookola celého areálu, mimo archeologickej lokality. Neinvazívne tak bude možné pozorovať postup prác archeológov. Z lávky bude vytvorený prístup do kultúrnej zóny pri Rákocziho altánku, ovocného sadu v okolí mníšskych eremitiek, muzeálnej zóny okolo Kostola sv. Jozefa či rekreačnej zóny v blízkosti skleníka a bylinkovej záhrady.

Podľa poroty je potrebné zvážiť prítomnosť vodného prvku, ktorý bol v pôvodnom kláštore signifikantný.

Hlasovanie poroty bolo anonymné, identita súťažiacich sa odkryla až po vyhlásení poradia. Na druhom mieste skončil architekt Martin Kotrus z Bratislavy a tretie miesto obsadila architektka Lívia Dulíková z Nitry.

Jana Krajčovičová
foto: autorka


Najčítanejšie správy
Nitra sa stala prvým krajským mestom bez herní
30. máj 2024
Desaťmetrový hrad má svoje tri „naj“. Už ho…
29. máj 2024
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024