Peniaze zo zbierky na pomoc Ukrajincom poputujú aj na kurzy slovenčiny
25. marec 2022
Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa je dôležité, aby sa Ukrajinci naučili po slovensky. Je to cesta, ktorá ich privedie k väčšej samostatnosti

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa je dôležité, aby sa Ukrajinci naučili po slovensky. Je to cesta, ktorá ich privedie k väčšej samostatnosti.

 

Časť zbierky, ktorú tento týždeň spustilo mesto Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou, poputuje na jazykové kurzy slovenčiny. Vyhlásil to dnes primátor Nitry Marek Hattas počas návštevy komunitného centra COMIN, ktoré je prvým kontaktným miestom v meste pod Zoborom pre ľudí utekajúcich pred vojnovým besnením na Ukrajine.

Podľa Hattasa je dôležité, aby sa utečenci, ktorí nateraz ostávajú v Nitre, učili po slovensky. „Čím rýchlejšie sa naučia jazyk, tým jednoduchšie ich budeme môcť začleniť a tým jednoduchšie si nájdu prácu a budú ekonomicky sebestační,“ povedal primátor. Pre mesto to bude znamenať napríklad to, že bude nižšia potreba robiť rôzne potravinové a iné zbierky.

Finančná zbierka je vedená na transparentnom účte. Svojim darom môžete podporiť odídencov z Ukrajiny prevodom na účet: IBAN: SK77 1111 0000 0066 1964 5096 alebo cez portál https://nkn.darujme.sk/nitra-pomaha-ukrajine

Vojna, ktorá vypukla pred mesiacom, už do Nitry dohnala stovky vojnových utečencov. Pomáha im práve COMIN, komunitné centrum, ktoré mesto prezieravo zriadilo už v roku 2019 na pomoc pre cudzincov pracujúcich alebo študujúcich v Nitre. „Keď centrum vznikalo, bolo veľa ľudí, ktorí jeho existenciu spochybňovalo. Dnes sa naplno ukazuje, že bolo nesmierne užitočné mať už zabehnuté centrum so sieťou kontaktov, ktoré od vypuknutia konfliktu naplno pomáha ľuďom z Ukrajiny, aby u nás našli bezpečný domov,“ povedal Marek Hattas.

COMIN hľadá ubytovanie pre utečencov, pomáha im v pracovných veciach, administruje potrebné papierovačky, deťom utečencov zabezpečuje umiestnenie v škôlkach a školách, rieši však aj množstvo individuálnych problémov vojnou zbedačených ľudí. Denne vybaví 100 až 200 klientov, najväčší nápor zvykne mať po víkende. Pracuje tu množstvo dobrovoľníkov, medzi nimi aj Ukrajinci, ktorí už v Nitre pôsobili.

COMIN zároveň pôsobí ako podpora pre ostatných starostov z regiónu aj pre ľudí z okresu, podľa primátora je „hubom pre informácie“.

Viac informácií nájdete tu: https://www.facebook.com/nitramesto/videos/960845508133043

 

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022