Opustila nás Marika Danková
17. máj 2023

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o tom, že naša najskúsenejšia sprievodkyňa po Nitre a zároveň priateľka už nie je medzi nami.

Marika počas svojho života vzdelávala tisícky žiakov ako učiteľka slovenského jazyka a hudobnej výchovy, sprevádzala turistov aj Nitranov, vzdelávala budúcich sprievodcov.

Prísna, ale spravodlivá učiteľka

Pôsobila ako učiteľka na viacerých školách, v Cabaji, Hornej Kráľovej, Hájskom, na zoborskej škole ZŠ kráľa Svätopluka. Na ZŠ Tulipánová pôsobila Marika najdlhšie. Na tejto škole si pochvaľovala dobrý kolektív, pedagogické rady mávali u Dankovcov v „slovenskej izbe“ alebo na dvore.

Prácu sprievodkyne vykonávala 30 rokov, sprevádzala nielen návštevníkov mesta, ale aj domácich, ktorí sa vďaka nej mohli dozvedieť historky z minulosti. Pani Marika bola tá, ktorá  vždy vedela, kde sa čo v Nitre nachádzalo. Pani Marika nás naučila povesti a legendy z Nitry, sprevádzala nás po zákutiach mesta, o ktorých sme ani netušili. Jej najobľúbenejším miestom bol Kostolík Sv. Michala  v Dražovciach.

Ako aktívna dôchodkyňa spolu s manželom organizovali zájazdy pre seniorov. Pani Marika chodila na besedy so žiakmi, vzdelávala deti aj dospelých po celý svoj život. Jej rukami prešlo tisíce návštevníkov, ale aj sprievodcov, ktorých školila.

Mala mnoho záľub

Marika písala básničky, spievala, hrala na klavíri, rada chodila na huby, plietla košíky. Marika si užívala šoférovanie. Jazdila na motorke, autá menila často, od Trabanta až po Renault, dokopy ich bolo 18. Šoférovať naučila aj svojho manžela Dušana, s ktorým prežila krásnych 57 rokov.

V roku 2011 jej bola udelená Cena primátora za významný prínos v literárnej oblasti a reprezentáciu mesta Nitry.

S úctou a láskou si spomíname na jej srdečnosť, nadšenie, neskutočné zanietenie pre prácu, ale aj jedinečný zmysel pre humor. 

Pani Marika Danková nás opustila po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 81 rokov. Posledná rozlúčka bude v piatok 19. mája o 15.15 na Cabajskom cintoríne.

Česť jej pamiatke!

Timea Galová
Foto: Roman Oravec, archív rodiny Dankovcov, archív mesta Nitry


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024