Od apríla sa mení vývoz triedeného odpadu
27. marec 2023

Obyvateľov rodinných domov čaká od apríla zmena harmonogramu vývozu triedeného odpadu. Vývoz plastov a papiera sa uskutoční 1x mesačne, vývoz bioodpadu 1x za 14 dní. Čo to znamená v praxi? Jeden týždeň nachystáte pred bránku hnedú a žltú nádobu, o dva týždne zas hnedú a modrú. Presný rozpis vývozu nájdete v prílohe pod článkom.

„Harmonogram vývozu plastov sa mení kvôli tomu, že v dôsledku zálohovania PET fliaš a plechoviek sa v domácnostiach tvorí menej plastového odpadu“, vysvetlil kolega Martin Pavelka, referent pre odpadové hospodárstvo.  

Mesto Nitra neustále zlepšuje podmienky na triedenie odpadu v meste. Do konca júna bude roznesených 8-tisíc modrých nádob na papier pre obyvateľov rodinných domov. Ak občan zaplní viac ako jednu nádobu, môže papier dať do vreca a položiť vedľa nádoby.

Minulý rok sme získali dotáciu z Enviromentálneho fondu vo výške 137-tisíc eur za triedenie odpadov. Peniaze použijeme na účely odpadového hospodárstva – rekonštrukciu a budovanie stojísk pre smetné nádoby, zber a zhodnotenie kuchynského odpadu a odstraňovanie čiernych skládok. Nelegálne skládky môžu občania nahlasovať tu.

V meste pribudli nádoby na zber kuchynského oleja na sídliskách, naďalej pokračuje bezplatný mobilný zber olejov súkromnou firmou.

V roku 2021 začala Nitra so zberom kuchynského bioodpadu, rozdali sme kuchynské vedierka do domácností, obyvateľom rodinných domov kompostéry. Na kontajnerových stojiskách pribudli hnedé nádoby s označením BRKO, na sídliskách vyrástli komunitné kompostéry.

Rok predtým dostali obyvatelia rodinných domov žlté kontajnery na plastový odpad. V Nitre sa zaviedla bezplatná služba – mobilný zber elektroodpadu.

Čím viac mesto vytriedi, tým menej odpadu vyváža na skládku odpadov. Šetrí tak financie aj životné prostredie

Nový harmonogram vývozu triedených odpadov z IBV platný od 1. apríla 2023

Timea Galová
Foto: autor


Najčítanejšie správy
Eko ďalej: 17-tisíc eur na 10 verejnoprospešných…
10. júl 2024
Stretnutie v Bukurešti: Nitra zdieľa skúsenosti v…
3. júl 2024
Cintoríny a parky opäť otvorené po záplavách
2. júl 2024
Sezóna nanukov a zmrzliny je tu. Viete správne…
28. jún 2024