Od apríla sa mení vývoz triedeného odpadu
27. marec 2023

Obyvateľov rodinných domov čaká od apríla zmena harmonogramu vývozu triedeného odpadu. Vývoz plastov a papiera sa uskutoční 1x mesačne, vývoz bioodpadu 1x za 14 dní. Čo to znamená v praxi? Jeden týždeň nachystáte pred bránku hnedú a žltú nádobu, o dva týždne zas hnedú a modrú. Presný rozpis vývozu nájdete v prílohe pod článkom.

„Harmonogram vývozu plastov sa mení kvôli tomu, že v dôsledku zálohovania PET fliaš a plechoviek sa v domácnostiach tvorí menej plastového odpadu“, vysvetlil kolega Martin Pavelka, referent pre odpadové hospodárstvo.  

Mesto Nitra neustále zlepšuje podmienky na triedenie odpadu v meste. Do konca júna bude roznesených 8-tisíc modrých nádob na papier pre obyvateľov rodinných domov. Ak občan zaplní viac ako jednu nádobu, môže papier dať do vreca a položiť vedľa nádoby.

Minulý rok sme získali dotáciu z Enviromentálneho fondu vo výške 137-tisíc eur za triedenie odpadov. Peniaze použijeme na účely odpadového hospodárstva – rekonštrukciu a budovanie stojísk pre smetné nádoby, zber a zhodnotenie kuchynského odpadu a odstraňovanie čiernych skládok. Nelegálne skládky môžu občania nahlasovať tu.

V meste pribudli nádoby na zber kuchynského oleja na sídliskách, naďalej pokračuje bezplatný mobilný zber olejov súkromnou firmou.

V roku 2021 začala Nitra so zberom kuchynského bioodpadu, rozdali sme kuchynské vedierka do domácností, obyvateľom rodinných domov kompostéry. Na kontajnerových stojiskách pribudli hnedé nádoby s označením BRKO, na sídliskách vyrástli komunitné kompostéry.

Rok predtým dostali obyvatelia rodinných domov žlté kontajnery na plastový odpad. V Nitre sa zaviedla bezplatná služba – mobilný zber elektroodpadu.

Čím viac mesto vytriedi, tým menej odpadu vyváža na skládku odpadov. Šetrí tak financie aj životné prostredie

Nový harmonogram vývozu triedených odpadov z IBV platný od 1. apríla 2023

Timea Galová
Foto: autor


Najčítanejšie správy
Radnica do konca roka vysadí ďalších 170 stromov
27. november 2023
Obyvateľov Bernolákovej sa mesto pýtalo, ako by…
23. november 2023
Prvýkrát sa stretli partneri projektu URBACT…
6. november 2023
Na Klokočine pribudli nové polopodzemné kontajnery
25. október 2023