Nitrianske hody a dožinky 2020
19. august 2020
Sobota 15. augusta 2020

Svätoplukovo námestie v Nitre sa v sobotu po roku opäť tešilo na hodovo-dožinkovú atmosféru. Počet stánkov na jarmoku okresali nielen potrebné opatrenia, ale aj prietrž mračien, ktorá sa spustila v čase, kedy sa mal spustiť program. Prví účinkujúci sa preto dostali k slovu aj spevu až o polhodinku neskôr – rovnako sa poposúval celý ďalší program. Po výdatnej letnej búrke sa však počasie aj nálada na námestí už len zlepšovali.

Po úvodnom hudobnom rozprávaní o dožinkách v podaní zoskupenia Musicantica slovaca vystúpili spoločne Folklórna skupina Drienka a Gajdošskí trogári. Tých vystriedala na pódiu početná Folklórna skupina Čeľaďania, ktorá predstavila vtipné pásmo o napokon vydarenej ženbe a tiež zábavné hodové pásmo. Následne sa pozornosť z námestia presunula na pešiu zónu, kadiaľ prišiel slávnostný hodovo-dožinkový sprievod. Tvorili ho nielen účinkujúci, ale aj pozvaní hostia z mesta Nové Zámky a z obce Veľké Lovce. Hostia priniesli dožinkový veniec a zdobený chlieb z novej úrody. Sprievod uzatváral dožinkový voz, na ktorom sa priviezol mladý pár s dožinkovým vencom. Na pódiu ich prijal viceprimátor mesta Nitry Daniel Balko a prítomných prišiel pozdraviť aj primátor mesta Nitry Marek Hattas.

Slávnostný program otvoril Folklórny súbor Urpín, prvý víťaz známej celoslovenskej súťaže Zem spieva. Publikum aj námestie sa zaplnilo a ľudia si vystúpenia aj hodové občerstvenie užívali za slnečných lúčov a vo veľmi príjemnej nálade. Bravúrny program s pestrým prierezom viacerých rázovitých oblastí Slovenska v podaní FS Urpín vystriedala trojica šarmantných swingových speváčok Paper Moon Trio. Ich pôvab a lahodné hlasy očarili celé námestie, dokonca aj terasy na Kupeckej ulici uprednostnili ich pohodový spev pred rádiom. O svieži záver celého programu sa postarala kapela Družina, ktorá ľudí výborne naladila a zanechala skvelý dojem.

Podujatie napriek úvodným vrtochom počasia prinieslo radosť a aj kultúrne zážitky všetkým, ktorí boli dosť odvážni prekonať pár mlák a zavítať na námestie, pripomenúť si tradície, pochutiť si na dobrotách či pozdvihnúť pohár vína, no najmä stretnúť sa s priateľmi a stráviť deň v príjemnej a pohodovej atmosfére.      

 

Silvia Zeumerová


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022