Nitra sa pridáva k iniciatíve #bezhejtu
18. máj 2023

Spolu s ďalšími verejnými inštitúciami, firmami, mimovládnymi organizáciami, médiami a influencermi podporí kultivovanú diskusiu v online priestore. K iniciatíve sa pridala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, Policajný zbor Slovenskej republiky, mestá Bratislava, Košice i Žilina, ako aj súkromné firmy.

Iniciatíva #bezhejtu

„Nemusíme spolu vždy súhlasiť a nevyhneme sa ani kritike. No aj v digitálnom priestore by malo platiť, že sloboda jedného sa končí tam, kde sa začína sloboda ďalšieho. Vulgarizmy a prejavy neznášanlivosti nie sú prejavmi slobody. Vytvárajú toxické prostredie, v ktorom sa slušní ľudia boja alebo strácajú chuť sa vyjadriť.“

www.bezhejtu.sk

Na Slovenskom Facebooku je 15,47 % hate komentárov

Číslo ukázal monitoring, ktorý realizovala iniciatíva #bezhejtu s pomocou AI nástroja TrollWall od 1. do 15. apríla na vzorke 428 facebookových stránok. Počas tohto obdobia sa pozreli na 514 010 komentárov, z nich 79 503 bolo vulgárnych alebo nieslo znaky nenávistného prejavu.

Prieskum tiež ukázal, že najviac komentárov, a to aj tých nenávistných, pribúda počas pracovného času a to najmä na stránkach médií.

Mesto stanovilo pravidlá minulý rok

Na mestskom profile v sekcii „Informácie ─ Informácie o používateľovi“ sú od minulého roka spísané pravidlá o tom, kedy radnica maže komentáre a akých užívateľov blokuje. Mazaním alebo blokovaním radnica reaguje na používanie vulgarizmov, osobné urážky či hanobenie rasy, národa, vierovyznania a podobne.

Pri prvom porušení vás moderátor upozorní, že porušujete pravidlá. Ak svoj komentár neupravíte alebo nevymažete, odstráni ho mesto. Zákaz prístupu na mestský Facebook dostane každý, kto pravidlá poruší 3 a viackrát. Zablokovaný bude na 3 mesiace.

V súčasnosti je na Facebooku mesta 12 zablokovaných profilov, z ktorých 2 opakovane používali vulgarizmy a šírili nenávistné prejavy, 1 zneužil identitu súčasného primátora Nitry, pri zvyšných 9 profilov išlo o spamy.

Iniciatíva #bezhejtu podporuje kultivovanú diskusiu v online prostredí. Jej cieľom je minimalizácia nenávistných prejavov na profiloch a online platformách firiem, mimovládnych organizácií, verejných inštitúcií, médií či influencerov/influenceriek.

Lenka Mareková


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024