Nitra podporí Svetový deň hemofílie
12. apríl 2023

Svetový deň hemofílie si každoročne pripomínajú ľudia s vrodeným krvácavým ochorením vo svete spolu s hematológmi, rodinnými príslušníkmi, priateľmi a známymi. Na znak podpory Mesto Nitra 17. apríla rozsvieti Chrenovský most na červeno a pridá sa tak k viac ako 130 krajinám po celom svete.

Svetový deň hemofílie je 17. apríla 2023

Hemofíliou trpí 1 z 10-tisíc ľudí

Hovorí sa jej aj kráľovská choroba. Hemofília je závažná chronická a nevyliečiteľná choroba. Spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj nedostatočnú zrážanlivosť krvi a neschopnosť zastavenia krvácania po poranení.

Žiaľ, ešte mnoho ľudí s týmto ochorením vo svete nemá ochorenie diagnostikované, nemá ani len základnú, alebo má nedostatočnú liečbu a veľké množstvo ľudí zomiera v už útlom mladom veku,“ upozorňuje Martin Sedmina zo Slovenského hemofilického združenia.

Za Svetový deň hemofílie vyhlásila Svetová hemofilická federácia 17. apríl na počesť zakladateľa federácie Franka Schnabela. Tento deň je okrem podpory pacientov s hemofíliou dôležitá aj prevencia a informovanie o tomto závažnom ochorení.

Lenka Mareková
foto: ilustračné


Najčítanejšie správy
Sviatky jari oživia nábrežie rieky
5. marec 2024
Starý park v Nitre začali po rozsiahlej obnove…
28. február 2024
Od marca sa na niektorých linkách v Nitre mení…
26. február 2024
Nitra vlani preinvestovala rekordnú sumu peňazí
21. február 2024