Hody a dožinky vytiahli ľudí do centra
19. august 2019
Nitrania sa po rokoch vrátili k tradíciám

Nitrania sa po rokoch vrátili k tradíciám.

 

Dožinkový sprievod, hodové pochúťky, burčiak, víno, školu tanca – toto všetko a ešte všeličo iné mohli  Nitrania po dlhých rokoch zažiť, absolvovať a ochutnať na mestských hodoch a dožinkách.

Po dlhých rokoch sa do Nitry vrátili dožinky a spolu s nimi aj tradičné mestské hody. Hodové oslavy sa každoročne spájajú so sviatkom Nanebovzatia Panny Márie a Mariánskou púťou k Matke Božej na Kalvárii a tiež so žatvou a poďakovaním za úrodu.

„Súčasná generácia nebola k mestským dejinám vychovávaná a práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli usporiadať hodové slávnosti a spojiť ich s dožinkami, aby sme sa vrátili k sviatkom našich predkov,“ povedal nitriansky viceprimátor Daniel Balko.

V stánkoch sa predávali lokše, drapáky pripravované zo zemiakového cesta, „strásanka“ varená zo zemiakov, cibuľky, kyslej kapusty, domáckej klobásky a údeného kolena. V ponuke boli aj klobásky a rôzne zabíjačkové špeciality. „Mäsožravci“ si pochutnali  na kolene v pive, klobásach a rôznych zabíjačkových špecialitách. Pre vegetariánov bol pripravený vegetariánsky guláš, pečené ryby či vege-burger.

V čase, keď rastie trend podpory domácej produkcie, je obnova dožiniek dobrou cestou ako prinavrátiť Nitre imidž nadregionálneho centra zdravých produktov a kvalitnej lokálnej výroby. „Oslava hodov bola vždy aj o trhovníkoch, remeselníkoch a zábave, spojenie týchto dvoch sviatkov je prirodzeným krokom a vzájomne prospešným vyústením. Navyše tiež zvyšuje potenciál urobiť z hodových dožiniek novú nadregionálnu udalosť a turisticky vyhľadávané podujatie,“ konštatoval viceprimátor Daniel Balko.

Nitrianske hody a dožinky nielenže naplnili chuťové poháriky hodárov, ale zahnali aj ich hlad po informáciách a receptoch. Na námestí mohli ľudia obdivovať aj kuchárske umenie skupiny nadšencov z Poľného Kesova a Cabaja-Čápora pod vedením šéfkuchára Martina Kriššáka.

Okrem jarmoku s výrobkami remeselníkov bol hlavným bodom programu  sprievod. Diváci lemovali pešiu zónu a úsmevmi zdravili účastníkov sprievodu: mažoretky, bubeníkov a folkloristov. Najviac sa páčil konský povoz so slávnostným postrojom.

Po odovzdaní dožinkového venca si diváci pozreli vystúpenia folklórnych súborov Jelenčan,  Žibrica a Čeľaďania. V tanečnom dome sa mohli naučiť kroky do tancov, ktorými sa zabávali ľudia v minulosti. V zábave sa pokračovalo aj vďaka súborom Zobor a Ponitran. Večerný program vyvrcholil vystúpením skupiny Funny Fellows a pesničkami z polovice minulého storočia.  

Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022