Hattas trhovníkom: Ste srdcom Nitry a ostanete tu
16. august 2019
Primátor s viceprimátorom vysvetľovali priamo na tržnici, aké zmeny mesto chystá na obľúbenom predajnom mieste

Primátor s viceprimátorom vysvetľovali priamo na tržnici, aké zmeny mesto chystá na obľúbenom predajnom mieste.

„Mne sa tu holuby zakaždým vyšpinia, každé ráno to tu umývam,“ rozčuľuje sa drobnejšia žena a rukami ukazuje na debničky so svojím ovocím a zeleninou. Rozložené ich má uprostred mestskej tržnice. „To sa takto nedá, aby som si zakaždým musela ovocie umývať, aby som ho vôbec mohla predať,“ ponosuje sa trhovníčka.

Svoje problémy opisuje mužovi v tmavej košeli a s taškou na pleci, ktorý sa jej predstavil ako Marek Hattas. „Viete, ja som primátor.“ Vedela, viacerí trhovníci ho spoznali. „Vaša žena tu občas chodí, poznám ju,“ povedala pani predávajúca syry. Primátor jej podáva leták, v ktorom mesto vysvetľuje zmeny, aké chce na tržnici onedlho zaviesť.

O pár stánkov ďalej stojí viceprimátor Daniel Balko. Rovnako ako primátor, ani on nič nenakupuje. Nad melónmi diskutuje s trojicou trhovníkov.

Prví muži mesta dnes pár desiatok minút úradovali priamo na tržnici. Prišli sem, lebo už nevedeli, ako inak povedať trhovníkom, že zmeny, ktoré mesto s tržnicou chystá, ich nezlikvidujú. „Tržnica je srdcom Nitry a myslená je ako miesto pre trhy,“ hovoril Hattas. „Zároveň chceme, aby sem chodilo viac ľudí, aby tu bol priestor pre kultúrne akcie, aby sa vyriešilo parkovanie a zásobovanie.“

Kde odstavia svoje autá a ako a dokedy z nich budú môcť vykladať tovar, zaujímalo trhovníkov úplne najviac. Spolu s otváracou dobou trhoviska. „To tu máme byť od rána do siedmej večer? A kedy si nachystáme zeleninu? Veď my prídeme domov a znovu pracujeme,“ rozčuľovala sa žena z neďalekej dediny.

„Nechceme ich nútiť predávať dlhšie, no možno aj sami trhovníci uvidia, že ľudia tu nakupujú aj neskôr a sami usúdia, že ak tu budú dlhšie, predajú viac. Bude to na ich uvážení, ako dlho ostanú predávať,“ reagoval Balko.

Viceprimátor sa pousmial nad niektorými fámami, ktoré sa už stihli mestom rozletieť. Za jednu z najabsurdnejších mesto považuje zámer spraviť z tržnice miesto pre diskotéky.

Čo teda mesto s tržnicou chce? Zachovať klasické trhy, rozšíriť predajný sortiment, zamerať sa na kvalitné lokálne výrobky, skrášliť a opraviť priestory, nájsť parkovisko pre trhovníkov do 500 metrov od tržnice, vytvoriť zásobovaciu líniu, ktorou by tovar na tržnicu prúdil celý deň, sprístupniť poschodie vozičkárom a rodičom s kočíkmi, spraviť z tržnice pulzujúce miesto.

„Kultúrne podujatia na tržnici by mali byť doplnkovou záležitosťou, no mali by prilákať viac ľudí a viac klientov,“ vravel primátor trhovníkom. „Presklená budova by možno slúžila na kultúrne účely, to sa však netýka trhu,“ doplnil viceprimátor.

Primátor sa na tržnicu plánuje vrátiť. Trhovníkom sľúbil, že určite ešte pred tým, ako sa definitívne prijme akékoľvek rozhodnutie o budúcnosti tohto miesta.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022