Gymnastky vybojovali päť zlatých medailí
9. september 2019
Na podujatí štartovalo 50 gymnastiek z 12 krajín

Na podujatí štartovalo 50 gymnastiek z 12 krajín.

 

Na európskom šampionáte v modernej gymnastike športovcov s intelektuálnym znevýhodnením v Nitre vybojovali slovenské reprezentantky Gizela Billíková a Romana Trízňová vo svojich vekových a výkonnostných divíziách každá päť najvzácnejších kovov.

Na podujatí štartovalo 50 gymnastiek z 12 krajín, Slovensko zastupovalo 6 reprezentantiek a 3 unifikované športovkyne. Všetky športovkyne boli rozdelené do výkonnostných a vekových divízií a súťažili v 5 disciplínach s náčiním.

Najúspešnejšími gymnastkami sa stali Gizka Billíková a Romana Trízňová zo ŠK Arabeska Nitra, ktoré si vybojovali zlaté medaily. Gizela Billíková bola suverénne najlepšia v disciplínach s loptou, švihadlom, kužeľami a stuhou a Romana Trízňová so švihadlom, obručou, loptou a stuhou. Obe získali zlato aj vo viacboji vo svojej vekovej a výkonnostnej divízií.

Na majstrovstvách mala premiéru aj unifikovaná gymnastika, kde spolu cvičili športovkyne s intelektuálnym znevýhodnením spolu so zdravými športovkyňami. V disciplíne spoločnej skladby s obručou obsadili prvé miesto Gizela Billíková a Romana Trízňová a unifikované partnerky Eva Sofia Vargová a Nela Billíková.

„Naozaj si vážime, že Špeciálne olympiády Slovensko dostali šancu zorganizovať tieto majstrovstvá, boli nielen prvé na Slovensku, ale aj v celom euroázijskom regióne. Myslím, že túto príležitosť sme využili a ukázali sme, že vieme pripraviť takéto vrcholové podujatie,“ doplnila Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko a riaditeľka organizačného výboru podujatia.

 „Som nadšený, z toho, ako boli profesionálne majstrovstvá pripravené, aké podmienky tu mali ako športovci s intelektuálnym znevýhodnením, tak aj ich tréneri, či rozhodcovia. Samostatnú pochvalu si zaslúžia dobrovoľníci, ktorí sa postarali o hladký chod celej súťaže. Slovensko môže byť rozhodne pre ostatné krajiny príkladom a verím, že v Nitre sa zrodila nova tradícia týchto majstrovstiev,“ zhodnotil podujatie Mariusz Damentko, športový riaditeľ Special Olympics Europe Eurasia.

„Na všetky naše Arabesky a ich dosiahnuté výsledky sme veľmi pyšné aj s dcérou Máriou, ktorá sa na tomto podujatí zhostila úlohy riaditeľky súťaže. Ďakujeme Špeciálnym Olympiádam Slovensko za možnosť spoluorganizovať podujatie takéhoto formátu. Sme veľmi radi, že sme úspešne zvládli Majstrovstvá Európy a podarilo sa nám vytvoriť inkluzívnu atmosféru pre všetky športovkyne. Pevne verím, že sme opäť svojou troškou prispeli k osvete a akceptácií športovcov s intelektuálnym znevýhodnením v spoločnosti a že sa nám darí zviditeľniť vo svete nielen Slovensko, ale aj mesto Nitra,“ uviedla prezidentka OZ Arabeska Emília Billíková.

 

Ľudmila Synaková

Foto: AŠ


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022