Do Nitry opäť mieri svetová cyklistika
12. jún 2024

Naše mesto vypraví medzinárodný pelotón 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska do druhej etapy v novom termíne, ale s rovnako atraktívnymi momentami pre srdce športového fanúšika.

Posledný júnový týždeň bude na Slovensku patriť cyklistike. A zastávkou na 710 kilometrov dlhej trati bude opäť i naše mesto. Nitra vyprevadí pretekárov Okolo Slovenska do 2. etapy.

Len necelý mesiac zostáva do štartu jediných slovenských etapových cyklistických pretekov, ktoré umožňujú pripisovať body do medzinárodného rebríčka UCI. Šesťdesiata ôsma edícia Okolo Slovenska prevedie cyklistov v termíne 26. až 30. júna od malebných zákutí nížiny dunajských vôd až do majestátnych Tatier.

Do Nitry sa podujatie vracia opäť po roku. Kým uplynulý ročník sme mali možnosť fandiť v cieľovej rovinke, tentokrát budeme môcť zblízka vidieť úvod etapového dňa.

„Naše nadšenie a odhodlanie podporovať cyklodopravu neutícha. Sme hrdí na to, že patríme medzi najúspešnejšie mestá v oblasti budovania cyklistickej infraštruktúry. Od vašej minuloročnej návštevy v Nitre pribudla nová cyklotrasa, ktorá prepája tri mestské časti Diely, Klokočinu a Mlynárce. Sprístupnili sme aj dlho očakávanú cestičku popod najfrekventovanejší nitriansky most. A ďalších mnoho ambicióznych plánov máme pred sebou aj v tomto roku,“ uviedol primátor Marek Hattas. „Verím, že sa budete v našom meste cítiť príjemne a že sa Nitra stane pretekármi zaslúženou cieľovou destináciou. Nech ich v cieľovej rovine čakajú fanúšikovia, ktorí potvrdia povesť Nitry ako mesta, ktoré má rado nielen cyklistiku, ale šport celkovo.“

Preteky odštartujú tímovou časovkou so štartom a cieľom v Dunajskej Strede. Po horúcom rovinatom a relatívne krátkom úvode bude 68. ročník pretekov Okolo Slovenska pokračovať etapou z Nitry do Hlohovca. Vzdušnou čiarou „čo by kameňom dohodil“ sa natiahne na rovných 192 kilometrov vo zvlnenom klasikárskom teréne cez myjavské kopanice. Počas nich sa cyklisti popasujú s 5 horskými prémiami (na Havrane, Dlhom vŕšku, Babulicovom Vrchu, Poľane a Vrbovciach) a 3 rýchlostnými prémiami (Vrbové, Myjava, Piešťany).

Štart druhého etapového dňa pretekov je naplánovaný na 12:00 hodinu od budovy banky na Štefánikovej ulici. Už dve hodiny predtým však bude miesto štartu žiť programom spojeným s predstavovaním tímov. Po slávnostnom štarte sa cyklisti vydajú smerom po ulici Palárikovej, Fraňa Mojtu, Kmeťkovú, Mostnú, Farskú, Jesenského a Podzámsku ulicu smerom na Topoľčany. Ostrý štart je naplánovaný až po kruhovom objazde na ceste I/64 o približne 12:18 hodine, predpokladaný príchod do cieľového Hlohovca je medzi 16:30 – 17:00 hodinou.

Obyvatelia Nitry už veľakrát v minulosti ukázali, akú fantastickú atmosféru vedia pripraviť športovcom a podujatiam prichádzajúcim do ich mesta. Veríme, že o tú nebude núdza ani tentokrát. Okrem zvučných mien svetového pelotónu budú medzi fanúšikmi určite rezonovať mená domácich cyklistov. A možno i najlepšieho cyklistu v histórii Slovenska. O účasti Petra Sagana organizátori aktívne rokujú. Aby sa s kariérou profesionálneho cyklistu rozlúčil na cestách, z ktorých vyšiel.

Celkovo je na programe 710,5 kilometrov s 19 horskými a 8 rýchlostnými prémiami. Na svoje prídu nielen fanúšikovia cyklistiky, ale športu ako takého. O body do medzinárodného rankingu tu zabojuje výber 21 celkov, vrátane pretekárov najvyššej cyklistickej ligy. Preteky odštartujú tímovou časovkou so štartom a cieľom v Dunajskej Strede a potom cez Nitru, Hlohovec, Piešťany, Dubnicu nad Váhom, Partizánske, Ružomberok a Liptovský Mikuláš vyvrcholia na Štrbskom Plese.

Doprava na trati bude v čase prejazdu pretekárov riadená políciou. Z dôvodu bezpečnosti pre všetky strany bude doprava na daných úsekoch pozastavená približne pol hodinu pred prejazdom až do prechodu policajného vozidla so šachovnicovou vlajkou, označujúceho koniec pretekov.

(red)
foto: Slovenský zväz cyklistiky


Najčítanejšie správy
Kroměříž, srdci blíž - Galerie venku v Nitre
18. júl 2024
Dotazník: Ako sa vám páčili slávnosti Nitra, milá…
17. júl 2024
Chrenovské slávnosti 2024: Dva dni plné zábavy,…
16. júl 2024
Ponuka Nitrianskeho kultúrneho leta
11. júl 2024