CAMPANA fest 2022 s trojdňovým programom
31. august 2022

Obľúbený festival je pre návštevníkov zadarmo a organizuje ho Campana Batucada najmä s podporou mesta Nitra.     

Organizátori multižánrového festivalu CAMPANA fest tento rok opäť vytvoria veľkolepú bodku za kultúrnym letom v Nitre. Campana Batucada, ktorá na festivale oslávi svoje štrnáste narodeniny pozvala do Nitry množstvo úžasných a nadaných ľudí, ktorých stretla na svojich cestách. Od 9. až 11. septembra sa Nitra stane na tri dni hlavným mestom samby s pestrým hudobným programom, sprievodnými podujatiami, diskusiami, aktivitami pre deti, alegorickým sprievodom, workshopmi pre verejnosť na Svätoplukovom námestí.

„Ako môžeme spraviť festival s viac ako 300 účinkujúcimi bez veľkého sponzora a vstupného? Len vďaka priateľstvu, láske k tomu čo robíme, a veľkým srdciam. Náš festival je teda naozaj robený srdcom!“ hovorí  zakladateľ Prvej školy samby a líder bubnovej show Campana Batucada Igor „Presidente“ Holka, ktorý aktívne pôsobí v Nitre aj ako pedagóg a celoročne vedie bezplatné kurzy samby pre deti zo znevýhodnených skupín. 

Ida Kelarová a Čhavorenge a Česká filharmónia, Medial Banana, Dano Heriban, United Flavour Sound System, CAMPANA BATUCADA a hostia, Big Names i Lujza Garajová Schrameková

Námestie ožije na tri dni fantastickou programovou nádielkou. Hudobnými headlinermi sú slovenské aj zahraničné skupiny – svetová jazzová speváčka Ida Kelarová s prvým detským rómskym speváckym zborom na svete Čhavorenge, s ktorými vystúpi aj Česká filharmónia. Námestie rozhýbe ikona slovenského reggae Medial Banana, United Flavour Sound System so svojím moderným mixom reggea, hip hopu, r`n`b a world music, živelnosťou a energiou rómskych piesní zase O Gadže Bašaven, eklektickým mixom žánrov ako jazz, hip hop, R’N’B a neo-soul sa predstaví projekt mladého slovenského hudobníka Ernesta Vizváryho – Hipzz, krásu jazzu predvedie big band Swingless Jazz Ensemble, bláznivosť a spontánnosť prinesie slovenský pesničkár Juraj Hnilica Trio a magickú atmosféru svetelnou a ohňovou show vytvorí CirKusKus.

V programe nemôže chýbať vystúpenie Campana Batucada, ktorá si na pódium pozvala aj slovenského pesničkára Juraja Hnilicu, s ktorým bude nahrávať klip priamo na festivale. Ako hovorí Juraj: „Spojenie s formáciou Campana Batucada je pre mňa veľká výzva a hlavne môj narodeninový darček pre tento rok, keďže sa spolu chystáme na festivale natočiť spoločné LIVE videjko ku mojej novej piesni „PieSen Života“. Veľmi sa na to teším, lebo hrať s takýmto telesom bol pre mňa vždy veľký sen.“

Bohatý program pre deti organizátori pripravili na všetky festivalové dni. Lákadlom je obľúbený hudobný projekt Dana Heribana – Čosi úsmevné, ale aj medzinárodná prehliadka tradičného bábkového divadla Gašpariáda, na ktorej sa predstavia divadlá zo Slovenska, Česka, Francúzska, Holandska, či Talianska. Detský program doplní predstavenie Na zemi dobre mi Divadla na hojdačke, či viacero workshopov.

Sobotným programom bude sprevádzať slovenská herečka, moderátorka a standupistka Lujza Garajová Schrameková.

Takmer 300 umelcov a neuveriteľná energia najfarebnejšieho alegorického sprievodu aj tento rok

V sobotu pešia zóna zaburáca v rytmoch bubnov CAMPANA BATUCADA a jej priateľov. Hudobníci, tanečníci, športovci, pouliční umelci, ale aj nitrianska verejnosť odštartujú na ulici pri obchodom dome Prior a budú pokračovať pešou zónou na Svätoplukovo námestie.

V sprievode návštevníci zazrú unikátne svetové atrakcie známe z televíznych show ako PINK MIRROR FAMILY, živé sochy BIG NAMES, BRICK people, ale aj choduliarov, ABADÁ Capoeira s ich hosťom capoeristom a perkusionistom Jenipapo (BR) či krásnu ženskú tanečnú skupinu Bailadora Dance Group.

„Novinkou je, že festival trvá 3 dni. Podtéma je „Bubnujeme za klímu“ a to chceme robiť od začiatku… Kultúru, nie lacný efekt. CAMPANA BATUCADA nie je len bubnová show, ale aj sociálny projekt “ hovorí riaditeľ festivalu Igor Holka.          

Sprievodné podujatia na CAMPANA feste

Ani v tomto roku nechýba spojenie so športom, súčasťou festivalu bude exhibičné chodecké podujatie Acerola Grand Prix. Špeciálnymi hosťami budú olympijský víťaz v chôdzi na 50 km (Rio de Janeiro, 2016) Matej Tóth a najúspešnejší slovenský tréner olympijských víťazov Juraj Benčík.

„Teší ma, že aj tento rok sme sa spojili s našim priateľom Ivanom Gontkom a jeho vlastným festivalom, ktorý bude súčasťou programu CAMPANA fest 2022,“ hovorí Igor Holka. Počas sobotného festivalového dňa budú námestím znieť tóny verklikárov. Uskutoční sa tu deviaty ročník medzinárodného stretnutia verklikárov.

Počas festivalu bude prebiehať viacero hudobných či eko workshopov a pouličných vystúpení.

Nedeľné popoludnie ozvláštni námestie Planetárium, v ktorom sa budú premietať filmy nielen o životnom prostredí.

Na festivale Bubnujeme za klímu

Novinkou tohto ročníka je upozornenie na dôležitú spoločenskú tému s podtémou festivalu „Bubnujeme za klímu“. „V rámci dramaturgie festivalu sme sa preto zamerali aj na diskusie, workshopy a iné, v súvislosti ochrany prírody a našej individuálnej zodpovednosti. Diskutovať budeme o klimatickej kríze a jej dôsledkoch, ale aj eko riešeniach pre módu. Veríme, že aj malé kroky každého z nás môžu zlepšiť naše prostredie pre budúcnosť“, hovorí produkčná festivalu Lucia Valková. V rámci spoločného záujmu a témy ochrany prírody sme sa spojili aj s projektom Slovensko zálohuje, ktorý realizuje organizácia Správca zálohového systému. Vďaka tomu môžete počas festivalu vhodením zálohovanej fľaše, plechovky do špeciálnych nádob podporiť celoročný projekt OZ BUBNOVÁ SHOW – BUBNUJEME BEZ ROZDIELU, ktorý prináša workshopy do detských domovov.

„Veľmi nás teší, že na tomto výnimočnom podujatí sa dá zálohovaním pomôcť dvojnásobne a venovať zálohy za vyzbierané obaly na dobrú vec. S pomocou zálohového systému má každý príležitosť prispieť k tomu, aby sme žili v krajine bez voľne pohodeného odpadu, vyzbierali minimálne 90% všetkých nápojových obalov, všetky recyklovali  a následné využili pri výrobe nových obalov, z fľaše do fľaše a z plechovky do plechovky. Znova a znova.“, dopĺňa Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.

Ďalšie informácie o podujatí:
WEB: www.campanafest.sk  
FB UDALOSŤ: https://www.facebook.com/events/3442656339335494?ref=newsfeed
FACEBOOK: www.facebook.com/campanafest/
INSTAGRAM: www.instagram.com/campanafest/   

Tlačová správa, Lucia Valková 


Najčítanejšie správy
Ako ste spokojní so službami mestského úradu
7. december 2022
Október patrí našim seniorom
29. september 2022
Kde a kedy môžete odovzdať použitý kuchynský olej
12. august 2022
Termíny mobilného zberu elektroodpadu
10. august 2022