Tisíce detí sa spoja, aby ich počuli
17. november 2023

Najväčšie prepojenie detí, s cieľom poukázať na svoje práva, aké Slovensko a Česko vo svojej histórii zažijú! Viac ako 150 000 detí sa spojí naprieč oboma krajinami a v pondelok 20. novembra 2023 od 10:00-11:00 bude spoločne bubnovať, aby sme ich my dospelí počuli. Desiaty ročník podujatia „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť 2023!“ sa koná na Slovensku pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a v Čechách pod záštitou prezidenta Českej republiky Petra Pavla a Evy Pavlovej, prvej dámy.

„Keď sa pozerám do očí detských obetí násilia, býva mi smutno. Vidím v nich výčitku. Prečo sme to dopustili? Vidím v nich hnev, ale aj nádej. Uvedomujem si, že sme ako spoločnosť niekde zlyhali a zlyhávame. Uvedomujem si, že je to na nás dospelých, aby sa ochrana detí pred násilím stala prioritou. Deti by nemali zažívať násilie. A som rada, že to aj tento rok nahlas počas bubnovačky dajú nám dospelým vedieť, že ich hlas je dôležitý. Nevedia za seba bojovať, dokážu ale nemlčať. My dospelí by sme ich nemali umlčať a nemali by sme byť ticho. Lebo ticho, ani nás a ani deti, pred násilím neochráni,“ hovorí Mariana Kováčová, zakladateľka Centra Slniečko, n. o.

Ani 33 rokov od prijatia Dohovoru o právach dieťaťa nemôžeme povedať, že sú deti na Slovensku a v Čechách dostatočne chránené a rešpektované. Nepomohlo zatiaľ ani viac ako 230 000 detí a dospelých, ktorí za posledných desať rokov vyšli v novembri do ulíc. Ticho deti pred násilím neochráni! Ochranu pred násilím a prevenciu násilia musíme riešiť nahlas, komplexne a koordinovane. Ticho nič nerieši.

S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri organizuje podujatie “Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré upozorňuje na dôležitosť ochrany detí pred násilím, pripomína potrebu včasnej prevencie v spoločnosti a vyjadruje hlasné NIE, násiliu na deťoch!

V Nitre to v roku 2014 celé začalo. A rovnako, ako pred desiatimi rokmi,aj tento rok sa stretneme na Svätoplukovom námestí, a to v hore spomínanom čase. V prípade nepriaznivého počasia v Mestskej hale – Čermáň. Podujatie v Nitre zastrešujú Centrum Slniečko, n. o.Mesto Nitra. S rytmom bude bubnujúcim tradične pomáhať už desiaty rok Igor Holka spolu s bubnovou show CAMPANA BATUCADA. Súčasťou programu bude aj vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenení zapojeným do výtvarnej súťaže na tému: „Ako by vyzeral svet bez násilia?“, vyhlásenou organizátormi podujatia v Nitre. Záštitu nad výtvarnou súťažou prevzal primátor Mesta Nitra, Marek Hattas. 

„Mimovládne organizácie sú absolútne neoddeliteľnou súčasťou zdravej a správne nastavenej občianskej spoločnosti. Moja päťročná skúsenosť vo funkcii primátora krajského mesta hovorí, že bez neziskoviek, akou je aj Centrum Slniečko, by naša spoločnosť nefungovala. Štát jednoducho nezvláda pokryť všetky potreby občanov, v tomto prípade detí. Som nesmierne hrdý na každú jednu mimovládku, ktorá prispieva k lepšiemu chodu našej krajiny,“ hovorí primátor Nitry Marek Hattas. „Bol by som najradšej, keby násilie na deťoch neexistovalo. Bohužiaľ, stále je to téma, ktorá rezonuje, a tak považujem za svoju primátorskú povinnosť a našu povinnosť ako samosprávy prispieť k právam detí žiť v milujúcom a bezpečnom prostredí,“ dodáva primátor.

Do Bubnovačky sa môže zapojiť každý. Zapájajú sa, spolky, inštitúcie, firmy i rodiny doma. Bubnujú spoločne v meste na námestí, v športových halách. Bubnujú sa na školách v triedach, na chodbách, telocvični, či na dvore, ale aj vo firmách, organizáciách… 

Okrem samotného bubnovania sú počas celého tohto týždňa organizované rôzne podporné aktivity k téme prevencie násilia. V školách napríklad premietanie filmov k téme, rozhovory, diskusie, tematické nástenky, pre menších zadania na kreslenie. Vo firmách je to zdieľanie informácií o ochrane detí, o podujatí prostredníctvom interných komunikačných kanálov, verejné prezentovanie podpory podujatia na sociálnych sieťach…

Všetci zapojení sú súčasťou mapy „Bubnovačka 2023“ na www.bubnovacka.eu

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa.
18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 20. november za deň, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ! 

Vďaka vám robíme svet detí krajším!

Martina Svitačová


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024