Pri príležitosti Svetového dňa detí sa Chrenovský most rozsvieti namodro. Pripomenú si ho aj v Blue Dot COMIN
16. november 2023

Slovensko sa po prvýkrát v histórii pripája k iniciatíve, ktorú organizuje UNICEF po celom svete pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ikonické slovenské pamiatky budú osvietené namodro, čím nám pripomenú záväzok chrániť práva detí.

UNICEF si každoročne 20. novembra pripomína podpísanie Dohovoru o právach dieťaťa Organizáciou Spojených národov a pri tejto príležitosti v spolupráci s ďalšími partnermi oslavuje Svetový deň detí. Je to významný deň pre deti a zároveň príležitosť na zvýšenie povedomia o najpálčivejších problémoch, ktorým deti na celom svete čelia. Dohovor ratifikovalo historicky najviac krajín spomedzi všetkých dokumentov Organizácie Spojených národov o ľudských právach – podporovaný je v 196 krajinách.

Podporu Svetovému dňu detí 20. novembra ukazujú budovy, pamiatky a významné objekty na celom svete rozsvietením namodro. V minulých rokoch medzi ne patrili Opera v Sydney, Eiffelova veža vo Francúzsku, pyramídy v Gíze, Chichén Itzá v Mexiku a mnohé ďalšie.

Tento rok sa po prvýkrát v histórii na znak podpory práv pre každé dieťa rozsvietia namodro aj
významné slovenské pamiatky. „Na Svetový deň detí sa slovenské pamiatky sfarbujú namodro a pripájajú sa tak k mestám v Európe a na celom svete, ktoré vyzývajú na zvýšenie pozornosti detským právam a lepšiu budúcnosť pre všetky deti,“ uviedla Michaela Bauer, koordinátorka UNICEF pre núdzové situácie na Slovensku. „Klimatické zmeny, následky pandémie, ozbrojené konflikty, dlhotrvajúce krízy a rastúca chudoba ohrozujú detské práva a my musíme spojiť úsilie, aby sme ochránili ich budúcnosť.“

Namodro osvetlené historické budovy a pamiatky v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici a Spišskej Novej Vsi nám pripomenú dôležitosť záväzku voči deťom, ktorý krajina prijala pred tridsiatimi rokmi podpisom Dohovoru o právach dieťaťa:
Bratislava: Prezidentský palác, UFO, Stará Tržnica, JTRE
Košice: Dóm sv. Alžbety
Banská Bystrica: Hodinová veža, Barbakan, Historická radnica
Spišská Nová Ves: Radnica
Nitra: Chrenovský most

Práva detí si pripomenú aj v Blue Dot COMIN

Svetový deň detí oslávia aj v Blue Dot COMIN – kontaktnom mieste pre cudzincov v Nitre. v pondelok 20. novembra budú pripravené aktivity pre deti od päť rokov, ako aj pre tínedžerov a žiakov Základnej školy Tulipánova. 

Ďalšou spoločnou aktivitou Slovenskej humanitnej rady s mestami Nitra, Bratislava, Košice, Michalovce, Žilina a Dunajská Streda v rámci Svetového dňa detí bude fotografovanie v škatuliach. „Myšlienka fotenia detí v škatuliach ako bezpečného miesta pre deti by mala symbolizovať kontaktné miesta pre cudzincov BLUE DOT, ktoré pre ľudí utekajúcimi pred vojnovým konfliktom predstavujú bezpečné miesto,“ uviedla koordinátorka integrácie cudzincov MsÚ Ivona Fraňová.

Program

Pre deti od 5 rokov:
10:00 – 11.00 kreslenie
12:30 – 13.15 detská jóga s Lenkou
13:30 – 14.30 čítanie kníh s Ičkom Gontkom
15.00 – 16.00 kúzelné ihrisko – Magic Land
(vstup bezplatne pre účastníkov registrovaných v BLUE DOT COMIN)

Pre tínedžerov:
15:00 – 16.00 Quest po meste Nitra – s cieľom JUMP Aréna
16.00 – 17.00 JUMP Aréna (bezplatne pre účastníkov Questu)

REGISTRÁCIA NA VŠETKY AKTIVITY V KLUBE AKTIVITY DO 17. 11. 2023 NA COMIN@COMIN.SK.

Pre žiakov ZŠ Tulipánová
11.30 – 12.30 výtvarný workshop s Juliou
11.30 – 12.30 športový workshop
14.00 – 15.00 detská jóga s Lenkou
(BEZ REGISTRÁCIE)

O UNICEF
Detský fond OSN (UNICEF) je celosvetová organizácia, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. Vo viac ako 190 krajinách a teritóriách pracujeme pre každé dieťa, aby sme vybudovali lepší svet pre všetkých. Naším poslaním je prispieť k tomu, aby mohli najviac ohrozené deti prežiť, boli zdravé, mali zabezpečenú výživu, prístup k pitnej vode, základné vzdelanie, ochranu pred násilím a tiež príležitosť naplniť v živote svoj potenciál.

Ganna Kazymyrova, Jana Krajčovičová
foto: UNICEF, COMIN


Najčítanejšie správy
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024
Staň sa hrdinom a zapoj sa do Týždňa…
15. máj 2024
ZŠ Benkova sa zapojila do projektu Elektroodpad…
13. máj 2024
Pred Priorom odkryli 3600 rokov starý hrob
9. máj 2024