Prikrmovanie zvierat je medvedia služba
12. september 2023

Už od malička učíme svoje deti láske k zvieratkám. Pri rieke kŕmia rodinky s deťmi kačice, seniori sa radi podelia s holubmi o suchý chlebík, na sídliskách si deti často „adoptujú“ svoje túlavé mačiatko, keďže im doma rodičia vlastné nedovolia. Ľudia si zvykli na prikrmovanie zvierat síce s dobrým úmyslom, no s neželaným efektom. 

Kto by odolal mňaukajúcej roztomilej mačičke?

Mami, dáš mi mliečko pre cicku? Je určite hladná…,“ povie snáď každé dieťa, keď nájde túlavé mačiatko. Prikrmovanie mačiek však sprevádza niekoľko negatív. Môžu byť prenášačmi rôznych ochorení, prikrmovaním mačiek nevedomky prikrmujeme aj hlodavce, hlavne potkany. Nehovoriac o rôznych obaloch a miskách a neporiadku, ktoré sú dôsledkom prikrmovania a následného  znečistenia verejného priestranstva. Narúšajú sa medziľudské a susedské vzťahy, na jednej strane sú „prikrmovači“ a na strane druhej mamičky s deťmi, ktoré určite nie sú nadšené zvýšeným výskytom mačacích exkrementov na  pieskoviskách a detských ihriskách.  

Holuby sú síce pekné tvory, ale aj potvory

Keď ich je priveľa, zrejme nikto nie je nadšený, ak sú chodníky, autá alebo balkón pokryté holubím trusom. Značné množstvo vtákov sa práve kvôli prikrmovaniu presťahovalo do mesta. Aj napriek tomu, že máme mierne zimy a oni sú schopné bez problémov prezimovať. Holubom je dobre a pohodlne, nemusia sa starať o potravu a tak zostávajú v meste celý rok, bez ohľadu na ročné obdobie. Zhlukujú sa na námestiach a miestach, kde majú jednoduchý prístup k potrave. Trpia tým obyvatelia dotknutých lokalít, ktorým holuby znečisťujú obydlia. Holuby strácajú plachosť, ich trus je agresívny, poškodzuje fasády historických budov a v neposlednom rade môžu byť prenášačom rôznych chorôb a príčinou alergií. Opílenie spodných konárov stromov nad zaparkovanými autami daný problém nerieši, vtáky sa presunú vyššie. Nehovoriac o zvýšených nákladoch mesta na údržbu verejných priestranstiev.

Vedeli ste? Holuby neznášajú vôňu mäty a citrónovej trávy, neznášajú ani hroznovú vôňu, čili a škoricu. Zvonkohra pomáha odpudzovať nechcených návštevníkov. Aj lesklé reflexné prvky sa osvedčili, pohybujúce sa slnko je pre vtáky dráždivé.

Nutrie – noví zvierací obyvatelia Nitry

Novým neduhom je prikrmovanie nutrií popri rieke. Darmo sú všade rozvešané tabule s prosbou nekŕmiť, nepomôže ani zákaz. Ide o invazívny druh zvierat. Darí sa im dobre aj vďaka prikrmovaniu, čo spôsobuje ich premnoženie. Nutrie obsadia breh rieky, podhrabávajú sa a vyhrabávajú nory do brehov rieky, ktoré sa následne môžu zosunúť do koryta. Útočia na vodné vtáctvo, ničia ich hniezda. V neposlednom rade zvyšujú riziko výskytu patogénov. V  prípade blízkeho kontaktu by nutria mohla zaútočiť aj na človeka.  

Ďakujeme, že neprikrmujete!

Timea Galová, odbor životného prostredia
foto: archív mesta


Najčítanejšie správy
Začína Medzinárodný týždeň povedomia o komposte
5. máj 2024
Zeleň prerastajúca hranice pozemku spôsobuje…
17. apríl 2024
Grantový program EKO ďalej Nitra
11. apríl 2024
Ako sme v roku 2023 triedili odpad?
8. marec 2024