Prezidentka udelila štátne vyznamenania. Medzi ocenenými sú aj rodáci a osobnosti z Nitry
16. január 2024

Z rúk prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej si najvyššie štátne vyznamenania v nedeľu 14. januára prevzali aj dvaja rodáci z Nitry – Peter Mikuláš a Rudolf Fiby, a dve osobnosti pôsobiace v Nitre – herečka Eva Pavlíková a riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová. Prezidentka ocenila v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave celkovo 33 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho sedem in memoriam.

Peter Mikuláš, rodák z Nitry a sólista Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, obdržal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Rudolfovi Fibymu, katolíckemu kňazovi a disidentovi, rodákovi z Nitry, bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Eva Pavlíková si prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Mariana Kováčová si prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

A ako toto ocenenie vnímajú Eva Pavlíková a Mariana Kováčová?

Eva Pavlíková pôsobí v Divadle Andreja Bagara. S legendárnym Jozefom Bednárikom vytvorila 22 divadelných inscenácií a muzikálov; z jej činohernej tvorby vyčnievajú postavy Plánky v rovnomennej hre Federica Garcíu Lorcu, Hany Čepčinskej v inscenácii Michala Vajdičku na motívy novely Boženy Slančíkovej – Timravy Všetko za národ či nedávna Anča Jachtačka v Rozsobášoch v réžii Matúša Bachynca. Za sprievodu svojej kapely sa už niekoľkokrát predstavila aj na šansónových koncertoch v priestoroch nitrianskej Synagógy.
Z predstavenia Tisícročná včela.

Eva Pavlíková:

„Najšťastnejšie na tejto cene je, že je od pani prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorú vnímam ako jedného z mála politikov, na ktorého my Slováci môžeme byť hrdí, nemusíme sa a nemuseli sme sa za ňu nikdy hanbiť. To, že naša krajina mala ako slovenskú prezidentku ženu, bolo znamením toho, že sme svojím spôsobom pokrokoví. Navyše bola nesmierne láskavá, empatická a ľudská. Tak si ja predstavujem reprezentantku nášho štátu. Preto prijať toto ocenenie práve z jej rúk je pre mňa naozaj výnimočné a nesmierne dôležité. Prežívala som v posledných dňoch veľmi ťažké obdobie, lebo mi v stredu odišla mama, ale ono sa zasa potvrdilo, že v tom živote smútok kráča ruka v ruke s radosťou. Nedeľa bola pre mňa veľmi náročná, ale na druhej strane musím povedať, že som bola naozaj veľmi šťastná, že som sa stretla s pani prezidentkou osobne. Bola som v dobrej spoločnosti veľmi vzácnych, nadaných, schopných, ľudsky hodnotných ľudí, ktorí boli ocenení spolu so mnou, čo si tiež nesmierne vážim. Život ide ďalej a ja sa budem snažiť ďalej žiť tak, aby pani Zuzana Čaputová nikdy neoľutovala, že mi to ocenenie dala a aby sa moji rodičia, ktorí sú už v nebi, nemuseli za mňa nikdy hanbiť.“

Mariana Kováčová v roku 2000 založila neziskovú organizáciu Slniečko, ktorá pomáha týraným, sexuálne zneužívaným či zanedbávaným deťom, aj obetiam domáceho a rodovo podmieneného násilia. Vďaka jej činnosti a neúnavnej snahe vzniklo viacero centier pre týrané a zneužívané deti, bezpečných ženských domovov, zrealizovali sa preventívne programy a kampane, ktoré upozorňujú na násilie páchané na deťoch a ženách, pred ktorými si nemožno zakrývať oči.

Mariana Kováčová:

„Štátne vyznamenanie je pre mňa obrovská pocta. Veľmi si vážim, že som sa vďaka pani prezidentke zaradila medzi skupinu významných slovenských osobností, z ktorých každý spravil pre Slovensko a ľudí v ňom niečo obdivuhodné. Vnímam to ako ocenenie, ktoré nepatrí len mne, ale všetkým, ktorí mi v Centre Slniečko odhodlane pomáhajú podať pomocnú ruku tým, ktorí sa často nemajú na koho obrátiť.“

Jana Krajčovičová
foto: FB Zuzana Čaputová, archív Evy Pavlíkovej, DAB,
Hudobné centrum


Najčítanejšie správy
Nitra vlani preinvestovala rekordnú sumu peňazí
21. február 2024
Ako budú fungovať škôlky počas jarných prázdnin
16. február 2024
Nitra inšpirovala kolegov z mesta Prešov
16. február 2024
Chutné a zdravé jedlá v školách. Projekt, v…
14. február 2024