Prezidentka udelila štátne vyznamenania. Medzi ocenenými sú aj rodáci a osobnosti z Nitry
16. január 2024

Z rúk prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej si najvyššie štátne vyznamenania v nedeľu 14. januára prevzali aj dvaja rodáci z Nitry – Peter Mikuláš a Rudolf Fiby, a dve osobnosti pôsobiace v Nitre – herečka Eva Pavlíková a riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová. Prezidentka ocenila v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave celkovo 33 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, z toho sedem in memoriam.

Peter Mikuláš, rodák z Nitry a sólista Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, obdržal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Rudolfovi Fibymu, katolíckemu kňazovi a disidentovi, rodákovi z Nitry, bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, in memoriam, za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Eva Pavlíková si prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.
Mariana Kováčová si prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky.

A ako toto ocenenie vnímajú Eva Pavlíková a Mariana Kováčová?

Eva Pavlíková pôsobí v Divadle Andreja Bagara. S legendárnym Jozefom Bednárikom vytvorila 22 divadelných inscenácií a muzikálov; z jej činohernej tvorby vyčnievajú postavy Plánky v rovnomennej hre Federica Garcíu Lorcu, Hany Čepčinskej v inscenácii Michala Vajdičku na motívy novely Boženy Slančíkovej – Timravy Všetko za národ či nedávna Anča Jachtačka v Rozsobášoch v réžii Matúša Bachynca. Za sprievodu svojej kapely sa už niekoľkokrát predstavila aj na šansónových koncertoch v priestoroch nitrianskej Synagógy.
Z predstavenia Tisícročná včela.

Eva Pavlíková:

„Najšťastnejšie na tejto cene je, že je od pani prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorú vnímam ako jedného z mála politikov, na ktorého my Slováci môžeme byť hrdí, nemusíme sa a nemuseli sme sa za ňu nikdy hanbiť. To, že naša krajina mala ako slovenskú prezidentku ženu, bolo znamením toho, že sme svojím spôsobom pokrokoví. Navyše bola nesmierne láskavá, empatická a ľudská. Tak si ja predstavujem reprezentantku nášho štátu. Preto prijať toto ocenenie práve z jej rúk je pre mňa naozaj výnimočné a nesmierne dôležité. Prežívala som v posledných dňoch veľmi ťažké obdobie, lebo mi v stredu odišla mama, ale ono sa zasa potvrdilo, že v tom živote smútok kráča ruka v ruke s radosťou. Nedeľa bola pre mňa veľmi náročná, ale na druhej strane musím povedať, že som bola naozaj veľmi šťastná, že som sa stretla s pani prezidentkou osobne. Bola som v dobrej spoločnosti veľmi vzácnych, nadaných, schopných, ľudsky hodnotných ľudí, ktorí boli ocenení spolu so mnou, čo si tiež nesmierne vážim. Život ide ďalej a ja sa budem snažiť ďalej žiť tak, aby pani Zuzana Čaputová nikdy neoľutovala, že mi to ocenenie dala a aby sa moji rodičia, ktorí sú už v nebi, nemuseli za mňa nikdy hanbiť.“

Mariana Kováčová v roku 2000 založila neziskovú organizáciu Slniečko, ktorá pomáha týraným, sexuálne zneužívaným či zanedbávaným deťom, aj obetiam domáceho a rodovo podmieneného násilia. Vďaka jej činnosti a neúnavnej snahe vzniklo viacero centier pre týrané a zneužívané deti, bezpečných ženských domovov, zrealizovali sa preventívne programy a kampane, ktoré upozorňujú na násilie páchané na deťoch a ženách, pred ktorými si nemožno zakrývať oči.

Mariana Kováčová:

„Štátne vyznamenanie je pre mňa obrovská pocta. Veľmi si vážim, že som sa vďaka pani prezidentke zaradila medzi skupinu významných slovenských osobností, z ktorých každý spravil pre Slovensko a ľudí v ňom niečo obdivuhodné. Vnímam to ako ocenenie, ktoré nepatrí len mne, ale všetkým, ktorí mi v Centre Slniečko odhodlane pomáhajú podať pomocnú ruku tým, ktorí sa často nemajú na koho obrátiť.“

Jana Krajčovičová
foto: FB Zuzana Čaputová, archív Evy Pavlíkovej, DAB,
Hudobné centrum


Najčítanejšie správy
Nitrianske hody a dožinky: Oslava tradícií a…
23. júl 2024
Aby ľudia ľuďom pomáhali: 18. ročník grantového…
23. júl 2024
Zábava pre celú rodinu na Klokočinskom jarmoku…
22. júl 2024
Na opekačku využite grily v parku
22. júl 2024