Nitra aj tento rok bez ohňostroja, peniaze pôjdu do útulku
14. december 2022

Veľkolepý ohňostroj a petardy počas silvestrovských osláv nepodporuje mesto Nitra už štvrtý rok.

Tak ako minulý, aj tento rok darujeme občianskemu združeniu Regionálne centrum Slobody zvierat v Nitre finančný dar vo výške 3 500 €.

„Ďakujeme Mestu Nitra za pomoc a podporu. Finančný príspevok sme v plnej výške, tak ako každý rok, použili na úhradu časti nákladov za kastrácie a ošetrenie voľne žijúcich mačiek na území mesta. Tento rok sme pomohli a riešili kastrácie mačiek v lokalitách Pri Červenom kríži, Výstavnej, Levickej, Hornočermánskej, Jarmočnej a Tehelnej ulici. Rovnako sme začali s kastráciou psov a sučiek v lokalite Orechov dvor. Ešte raz vďaka za pomoc každému, kto nám pomôže pomáhať zvieratám v tejto neľahkej dobe“, povedal František Kubíček, pracovník Regionálneho centra Slobody zvierat v Nitre.

Silvester bez petárd sme prvýkrát oslávili v roku 2019. Podstatou výzvy „NitraBezPetard“ je zbaviť sa zbytočného hluku, zápachu a škodlivých látok uvoľnených zo zábavnej pyrotechniky a ochrániť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ale aj domácich miláčikov, hospodárske zvieratá a divokú zver.

Delobuchy plašia napríklad vtáky tak, že v osudnú noc húfne odlietajú, ich odlety počas silvestrovskej noci dokonca zachytili radary. Zároveň vtáky v strese našuchoria perie a dostanú sa do polohy, pri ktorej dochádza k energetickým stratám. V chlade tak mnohé z nich neprežijú. Trpia aj ďalšie zvieratá, znečisťuje sa vzduch, voda aj pôda.

Svetlice a petardy znečisťujú aj verejné plochy nášho mesta, spôsobujú zranenia na ľudskom zdraví, aj na majetku. Minulý rok poškodili petardy jeden z polopodzemných kontajnerov na Štiavnickej ulici na Chrenovej.

Timea Galová
Foto: ilustračné


Najčítanejšie správy
Čaká nás už druhá Primátorská kvapka krvi v tomto…
24. apríl 2024
Deň advokácie: Využite bezplatnú právnu pomoc na…
23. apríl 2024
Registrácia predajcov na Vianočné trhy v Nitre…
22. apríl 2024
Zeleň prerastajúca hranice pozemku spôsobuje…
17. apríl 2024