Chutné a zdravé jedlá v školách. Projekt, v ktorom je 12 štátov, pomôže aj Nitre
14. február 2024

Tri nitrianske základné školy sa zapojili do medzinárodného projektu School Food 4 Change, ktorého cieľom je zlepšiť a zatraktívniť jedlá, ktoré nitrianski žiaci dostávajú v školských jedálňach. Ide o ZŠ kniežaťa Pribinu, ZŠ Nábrežie mládeže a ZŠ Škultétyho.

Tejto trojici sa podarilo úspešne absolvovať analýzu školskej jedálne a dosiahnuť za svoje aktivity v oblasti zlepšovania stravy medzinárodný bronzový certifikát School Food 4 Change.

Projekt rieši stravu až v 3 000 školách z dvanástich európskych krajín. Zásahy projektu do toho, ako sa žiaci stravujú, postupne ovplyvnia celkovo približne 600-tisíc detí a tínedžerov po celej Európe.

Tento týždeň Nitra hostila účastníkov projektu z Estónska, Talianska, Maďarska, Česka a zo Slovenska. V Nitre si vymieňali skúseností zástupcovia jedenástich miest.

Napríklad aktivita ZŠ kniežaťa Pribinu poslúži ako príklad dobrej praxe aj pre školy v ostatných krajinách. Táto škola umožnila žiakom hlasovanie o jedlách tak, aby si deti nevybrali len a výhradne na základe toho, čo im chutí, ale aby celková skladba deťmi zvoleného jedálnička súčasne spĺňala predpísané normy na zdravú výživu žiaka,“ povedala Monika Reiskupová, projektová manažérka z nitrianskej radnice.

To bude mať za následok okrem iného napríklad aj to, že sa bude tvoriť menej kuchynského odpadu, pretože deti jedlo, ktoré im chutí, naozaj dojedia.


Projekt zároveň prepája komunity a poukazuje na to, že školské jedálne nie sú izolované miesta, práve naopak, formujú ich samotní žiaci, ich rodičia aj odborníci na stravovanie a zamestnanci školy.

„Deti trávia značný čas dňa v škole, školská strava preto celkom logicky výrazne prispieva k ich rastu aj k celkovému vývoju. Mesto Nitra si uvedomuje spoločnú zodpovednosť za zdravie našich detí, aj preto sme sa rozhodli pripojiť sa k projektu, ktorého cieľom je priniesť žiakom na stôl zdravú, ale súčasne aj chutnú stravu, ktorá navyše spĺňa všetky normy a je v súlade s našimi právnymi predpismi. Vieme o viacerých problémoch v stravovaní v našich školách, zmeny v školskom stravovaní sú preto našou dlhodobou prioritou a zapojenie sa do School Food 4 Change hovorí o tom, že túto prioritu berieme naozaj vážne,“ povedal Miloslav Špoták, viceprimátor Nitry.

Záštitu nad projektom prevzali inštitúcie, ktoré dohliadajú na dodržiavanie predpisov v oblasti hygieny a školského stravovania – napríklad ministerstvo zdravotníctva či úrad verejného zdravotníctva.

Viac informácií o projekte sa dozviete tu:
https://skutocnezdravaskola.sk/blog/novinky/ocenene-skoly-v-projekte-school-food-4-change-sf4c

Tomáš Holúbek
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Na dva dni uzavrú cestu v okolí železničného…
8. apríl 2024
Začali práce na oprave chodníka pred bývalým…
8. apríl 2024
Nitrianska komunitná nadácia vyhlasuje nové výzvy
3. apríl 2024
Často kladené otázky o vynovenom Starom parku
22. február 2024